Installatie van Jopie Bootsman als Akela door Jaap Metselaar. Vanuit de open waarnemingspost (met kantelen) uitzicht in oostelijke richting op de muur van de Duitse Atlantikwall en het witte clubgebouw van de Helderse zwemvereniging 'Marsdiep'. laar tot verkenner werd gevormd. Het fort Vischmarkt werd op 28 augustus 1948 officieel geopend en omgedoopt tot Juttersburcht. Hopman Metzelaar werd ook wel eens Hopman Blote Knie genoemd omdat hij 's winters gekleed in korte broek op de schaats verscheen. Dat waren nog eens tijden. In het dis trict Den Helder verscheen op gezette tijden een verenigingsblad de 'Bronzen pijlpunt', waarvan Hopman J.J. Vliet- stra de hoofdredacteur was. Jan Slort kwam terug uit Indië en werd Vaan drig Slort samen met de Vaandrigs Joop Talens, Joop Kloprogge, Co Mid dendorp, Martin Talens en later ook nog Han Zegel. Hopman Metzelaar had bedacht dat de Juttersburcht het uiterlijk moest krijgen van een middel eeuws kasteel, compleet met kantelen. Maar waar haal je zo gauw kantelen vandaan? Artikel 11 van de padvin- derswet luidde: Een padvinder is vin dingrijk. Op een braakliggend terrein achter de Ambonstraat bevond zich een groot aantal betonnen ringen die door de bezetter waren bestemd om te worden gebruikt als schuttersputjes, zog. eenmansgaten. Deze ringen die overigens niet helemaal rond waren, werden al rollend door de verkenners naar de Juttersburcht gebracht. Dit kostte behalve zweet ook nog eens bloed en tranen. Een der ringen brak in tweeën en verbrijzelde mijn grote teen. Ome Jaap tilde mij op en droeg mij in zijn armen naar de groepsarts, dokter Fransen op de Javastraat. Het huis van dokter Fransen was en is nog steeds (als je maar goed kijkt) te her kennen aan het Victorieteken dat de Duitse bezetter op een aantal huizen in de Javastraat en de Timorlaan had la ten aanbrengen. Het moet verf geweest zijn van een bijzonder goede kwaliteit, want ondanks herhaalde pogingen om de misplaatste overwinningstekens te verwijderen is dit nooit helemaal gelukt. Het is allemaal weer goed ge komen met die teen alleen, als blijvend aandenken aan mijn padvinderstijd, een fors litteken. Jan Slort, inmiddels getrouwd met Jopie Bootsman, was meester Slort geworden en vierde triomfen als ama teur toneelspeler. Hij diende tot aan zijn pensionering, o.a. als leraar aan de mulo, later aan scholengemeen schap Nieuwediep, het onderwijs. Er waren meer welpenleiders die een levenslange verbintenis sloten met een van hun assistentes. Zo was Jo Pottinga inmiddels getrouwd met Bagheera Enny Bels. Jo woonde in de La Reijstraat waar zijn moeder een sigarenzaak dreef en Enny woonde op de Brakkeveldweg. Normaal kom je elkaar niet zo gauw tegen als je zo ver weg woont, maar dan zie je maar weer eens waar de padvinderij alle maal goed voor is. Na mijn verplichtingen ten opzichte van het vaderland te hebben vervuld (zie: Herinneringen van een zeemi licien in Levend Verleden, septem ber 2008) heb ik nog enige tijd een bescheiden rol gespeeld als assistent verkennersleider bij groep 4 de Jut ters. Het troephuis was toen gevestigd aan de Meeuwenstraat. Groepsleider in die tijd was Oubaas Reijers, de verkenners werden geleid door Hop man Jaap Groet, de voortrekkersstam stond onder leiding van Baas Piet de Hoog en Akela Annie Adams had de welpenhorde onder haar hoede. Bron: Interviews met Jan Slort die welwil lend foto's ter beschikking stelde en Wim Kalkman uit wiens collectie meerdere foto's in de beeldbank zijn opgenomen. Lo Lasschuijt 113

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 27