Toortsdragers en padvinders, relaas van een jeugdbeweging: padvinderij (2) Op 22 februari 1937, de geboortedag van de stichter van de scoutingbewe- ging, Robert Stephenson Smyth Baden Powell, werd Jan Slort geïnstalleerd als verkenner. Koningin Wilhelmina opende op 31 juli de 5e wereldjambo ree die in Vogelenzang werd gehou den en Jan mag daar tot zijn grote verdriet niet bij aanwezig zijn omdat hij nog geen verkenner 2e kias was. De groepsleiding was erg streng in die dagen. Op de jamboree kwamen 28.750 scouts uit 54 landen. Een veel gehoord lied in die dagen was: "In negentien drie zeven dan zal je wat beleven, dan komt de jamboree in Toen werd het 5 mei 1945. Nederland was bevrijd. Jan Slort haalde zijn pad vindersuniform te voorschijn, het slob berde een beetje. Ja, hij was er in de oorlogsjaren niet dikker op geworden. Wat onwennig liep hij door Anna Pau- lowna, het dorp waar hij gedurende de oorlogsjaren was geëvacueerd. Een van de eersten die hij ontmoette in de Spoorbuurt was Hopman Moesterd, de leider van de r.k. zeeverkenners in Den Helder. Zij schudden elkaar de (linker) hand en waren vastbesloten de padvin dersbeweging, na een aantal sombere jaren, weer nieuw leven in te blazen. Uit alle hoeken en gaten doken pad met Akela Loet Labohm. Kennelijk waren er onder de toenmalige welpen leiders ook enthousiaste Esperantisten. De nieuwbakken welpenleiders en hun assistentes werden opgeleid door me vrouw Kuiper-Bödeker, werkzaam bij de kinderpolitie in Den Helder. Akela Kuiper stelde hoge eisen aan haar pupillen en gold als raadsvrouw voor de hele welpenleiding. De assistent welpenleidsters droegen namen die waren afgeleid uit het jungleboek van Rudyard Kipling, zoals Baloe, de dikke beer, Bagheera, de panter, Hati de oli fant, Shere Khane de tijger en vooral Raksha de moederwolf. Als onderko- Troephuis van de Jutters in een Duitse barak (1945-1946) op de hoek Ambonstraat-Lombokstraat. De barak werd voor gebruik als noodwoning overgebracht naar Arnhem. Nederland". Er was ook veel aandacht voor de aankomst te Rotterdam van het ms Dempo met het Indische con tingent. Op 9 augustus werd met een groot kampvuur in aanwezigheid van koningin Wilhelmina, prinses Juliana, prins Bernhard en lord Baden Powell de jamboree afgesloten. Het zou tot 1995 duren alvorens er op Nederland se bodem weer een jamboree werd gehouden, deze keer in Dronten, in aanwezigheid van de koninklijke gas ten Beatrix en Claus. Er waren toen 29.060 deelnemers uit 169 landen. vinders op, de toestroom van nieuwe welpen was overstelpend. In de zomer van 1945 werden de eerste bijeenkom sten gehouden op de sportvelden aan de Sportlaan onder leiding van Akela (Jo) Pottinga. De nieuwe welpen droe gen daar een witte das die later, na hun installatie, vervangen zou worden door een das in de kleuren van de Jutters- groep, rood en grijs. Al heel snel werd de welpenhorde te groot en werden er drie hordes gevormd. Horde Unu on der leiding van Akela Jan Slort, horde Du met Akela Jo Pottinga en horde Tri men voor de welpen, verkenners en voortrekkers diende een houten barak aan de Ambonstraat. Al heel snel na de bevrijding werd er al weer gekampeerd op Texel in een boerenschuur. Op weg naar het strand voerde onze weg langs landerijen waar politieke gevangenen te werk waren gesteld. Deze mannen, collaborateurs, NSB-ers en andere plurken (samenvoeging van ploerten en schurken), staken hun bewonde ring voor het vrouwelijk schoon van de welpenleidsters niet onder stoelen of banken. Hoewel zij het in hun hart 111

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 25