hoog boven de golven uitstak. Hij bedacht zich geen moment en dook van het achterdek in zee en moest toen voor het aanzuigende water zwemmen voor zijn leven. Naast hem lag matroos Rechtsteiner, die angstig riep dat hij niet kon zwemmen. Opa schijnt hem toen toegebruld te heb ben "Zwemmen Rechtsteiner Tot zijn vreugde zag hij dat Rechtstei ner zich, zij het onbeholpen en met hulp van Opa al zwemmend in veili ger water wist te werken. Het bericht van de ramp had al vrij spoedig Den Helder bereikt, maar er was nog niets bekend over het aantal slachtoffers of overlevenden. Mijn Het stoom-loodstransportvaartuig Frans Naerebout uit 1902 werd in 1909 ingezet als Hr. Ms. Frans Naerebout om eigen zeemijnen voor inspectie uit het water te vissen. Het grafmonument met de namen van een zestal slachtoffers op de Algemene Begraafplaats te Huisduinen. moeder, die 's middags uit school naar huis liep, werd in de brede brandsteeg achter de Steengracht aangesproken door een buurmeisje, dat haar vroeg: "Heb je het al gehoord van de Frans Narrelbout(sic), die is op een mijn gelopen". Mijn moeder vloog huilend achterom het huis binnen en trof daar mijn ontredderde oma. De gordijnen in de voorkamer waren gesloten. Dat hadden inmiddels nog enkele buren op de Steengracht gedaan. Jacob de Wijn zat op de Naerebout en die zou niet meer thuiskomen. Toen even later een facteur van de marine bij groenteboer Van Os de hoek om kwam en zich naar Steen- De begrafenisstoet met slachtoffers van Hr. Ms. Frans Naerebout op de Kanaalweg ter hoogte van de RHBS. 101

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 15