gevraagd wat ik kwam doen. Ik stelde dat mijn doel, het toegewezen krijgen van een huurwoning was. Wie schetst mijn verbazing dan ook dat de betref fende ambtenaar, kennelijk overtuigd van zijn onaantastbare positie achter zijn bureau, de euvele moed had om de vragen "Of het nodig was?" Ik was volkomen verbijsterd over zoveel bot heid. Het werd me in die ogenblikken duidelijk dat ik hier niet te maken had met een redelijk mens maar met een variatie van het type machtswelluste ling. Korte tijd later werd het mij dui delijk dat deze meneer zelf een zeer riante woning bewoonde in de buurt van de Middenweg. Dat het overigens niet zo vreemd was dat ik in korte tijd een vrij negatieve indruk kreeg van 's mans optreden, werd me een jaar of vier later nog eens duidelijk toen de directeur van de school in Hilversum, waar ik toen werkte na één telefoon gesprek met de betreffende ambte naar, mij tijdens het lesgeven aan de school in de klas opzocht en als zijn conclusie gaf dat alleen het woord 'schofterig' een goede omschrijving gaf van 's mans optreden. Gelukkig voor ons, waren mijn schoonouders in staat voor ons een kleine woning in de Wilhelminastraat te kopen (er werd overigens nog wel even moeilijk gedaan over een woon vergunning of zo) en daar hebben we de eerste vijf jaar van ons huwelijk doorgebracht. Kanaalweg Door mijn werk, ik onderhield daar gedurende enkele jaren regelmatig de in de keukens van de flats geplaatste keukengeisers, kwam ik veel over de vloer bij de inwoners van de wonin gen aan de Kanaalweg. Bij sommigen was ik daardoor ongeveer als kind aan huis. Zo woonde daar bijvoorbeeld de weduwe van een bekende tabaks waren handelaar, die een aap als huis dier had. Haar dochter die met een marineofficier getrouwd was woonde daar overigens ook. Verder kwam ik daar bij een vrouw die erg ziekelijk was en erg gelovig die, altijd op haar bed liggend, allerlei verhalen vertelde over haar religieuze ervaringen. Voor het overige had ik veel contact met de daar lange jaren als huismeester werk zame heer Kap die een werkplaats had achter het flatgebouw in de nabijheid van de marinekantine. In bepaalde gevallen kon hij me helpen of kon ik gebruik maken van zijn uitgebreide hoeveelheid gereedschap, als dat no dig was. Door dit onderhoudswerk aan de geisers en soms andere gastoestel- len zoals bijvoorbeeld gasfornuizen en gaskachels had ik ook regelmatig contact met de mensen die in de showroom van het gasbedrijf in de Koningstraat werkten. Bij hen kon ik altijd terecht als ik voor problemen kwam te staan waar ik, vooral in het begin, niet direct een oplossing voor had. In de loop van de tijd veranderde dit natuurlijk wel en werd het meer een soort uitwisseling van opgedane ervaringen. Daarnaast beschikten zij dikwijls over een voor raad onderdelen die nodig waren om bepaalde reparaties te kunnen ver richten. Carriërewending Mijn studie aan de lerarenopleiding verliep onderwijl zonder al te grote problemen. Zo langzamerhand raakte ik er van overtuigd dat het tijd werd om eens te trachten om de vruchten te plukken van mijn investeringen en ik sloeg aan het solliciteren. Dit had ik tot dan toe nog nooit gedaan. Wel was het zo, dat ik van enkele plaatse lijke bedrijven waar ik wel eens mee te maken had gehad, een aanbod had gekregen om daar te komen werken tegen een altijd hoger salaris. Maar dit had ik tot nu toe steeds gebruikt om mijn salaris bij de fa. Feij op te krikken door te laten doorschemeren dat ik elders kennelijk meer waard was. Het was mede daaraan te dan ken dat mijn salaris in de periode 1960-1964 steeg van 75,- per week naar 125,— per week een salaris dat in die tijd als best aardig kon worden omschreven. We hadden het dan ook wel goed samen. Te meer omdat onze lasten niet zo hoog waren, aan huis huur betaalden we in die tijd ca. 11,— per week. Maar goed, ik ging dus aan het solli citeren en een van de eerste bedrijven waar ik dat deed was het toen nog De flats aan de Kanaalweg in een winters zonnetje. 97

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 11