Parochie Julianadorp "De verdeling van de bevolking in Julianadorp naar kerkelijke gezind ten kan van belang zijn met het oog op het reserveren van ruimte voor kerk en school", schreef J. Kwantes in: Toekomstige stedenbouwkundige ontwikkeling van de gemeente Den Helder (1957). "Opvallend is wel het grote percentage onkerkelijken in Juliandorp. Daarna volgt de groep Nederlands hervormden, overwe gend vrijzinnig en voor een groot deel onkerks. Verder vertonen de gereformeerden enige concentratie in Julianadorp. De rooms katholieken wonen meer verspreid in het Koegras. Het zijn vooral de bollenkwekers en de bloembollenarbeiders, zij beho ren kerkelijk tot Den Helder", aldus Kwantes. Rooms-katholiek Julianadorp heeft nog maar sinds 1968 een eigen kerk binnen de dorpsgrens. Voordien be zochten de katholieken het inmiddels gesloopte kleine noodkerkje (vóór de Tweede Wereldoorlog in gebruik bij de Star of Hope Mission) aan de Langevliet ter hoogte van de benzi nepomp, in het kleuterschooltje waar ook de begrafenisvereniging gevestigd was. Maar het godshuis voor de dor pers was heel lang de OLVOO kerk aan de Helderse Jan in 't Veltstraat. Dat het juist die kerk was en niet de Petrus en Pauluskerk aan de Kerk- gracht kwam door een oude grensre geling tussen beide parochies. Want ooit werd met bisschoppelijke toe stemming bepaald dat het gebied ten oosten van de lijn het Nieuwediep, de werfpoort, de watertoren en het einde van de Jan Verfailleweg tot zuidwaarts de Callantsoogervaart, behoorde tot de OLVOO. Met andere woorden, de parochianen die in Julianadorp of in Het Koegras woonden kerkten al sinds de 19e eeuw in de voor hun verre Visbuurt. Het huidige kerkje in Julianadorp is vernoemd naar Willibrord, de heilige apostel der Friezen en de eerste bis schop van Utrecht. Het behoort bij de R.K. Parochie H. Maria Sterre der Zee, de parochie voor Den Helder en Julianadorp. De kerk staat aan de Parkstraat op de hoek met de Proef- tuinweg en grenst aan de achterzijde tegen een voormalig bollengebied met schuren en loodsen, het is op 20 maart 1968 door monseigneur Zwart kruis gezegend en biedt plaats aan 220 parochianen. Het gebouw is voor een groot deel door eigen mensen en met eigen middelen in de peri ode 1966-1968 gebouwd. De grond was voordien eigendom van de heer Entius; hij woonde aan de westkant naast de kerk en had op de plek waar de kerk werd gebouwd een kassen- en tuinbouwbedrijf. De grond waar de kerk op gebouwd is maakte toen deel uit van een agrarisch bestemmings plan. Daarom heeft het gebouw het uiterlijk van een 'bollenschuur'. Want tijdens de bouwplannen stelde de gemeente als voorwaarde dat, als de kerk werd opgeheven, het gebouw een agrarische bestemming moest kun nen krijgen. De kerk werd gebouwd door aannemer Molenaar aan de Kortevliet. Timmerman en uitvoerder van dat bedrijf was C. Langendijk. Hij vervaardigde het altaar en de ka theder, naar een ontwerp van pastoor Van Zeelst, de eerste pastoor van de kerk. Ondanks de uitwendige beper kingen vanwege het bestemmingsplan heerst er binnen de kerk de warme sfeer van een katholieke kerk met de altijd brandende Godslamp, de oude Latijnse Bijbel met bijzondere illustraties en het tabernakel met de voor de Heilige communie bestemde hosties. Behalve de kerkdiensten is het gebouw ook in gebruik bij een aantal verenigingen en voor bijeen komsten. Bekend is ook de jaarlijkse bollenveiling in november. Het is een voorname bron van inkomsten, een goed gebruik waar vroegere bloem bollenkwekers uit Het Koegras als J. Duivenvoorde, P. Hendriks en W. Meskers in de jaren dertig in de OL- VOO kerk mee begonnen zijn. De 85 De Rooms-katholieke kerk Willibrord, Parkstraat no. 24a te Julianadorp.

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 87