1931 was in 1935 nog maar 83 hectare overgebleven, Het Koegras bestond verder uit 634 hectare bouwland met de teelt van granen en veldbonen en 2473 hectare grasland voor de vee houderij. Na 1945 trok de bollenteelt weer wat aan. En in de jaren vijftig werd opval lend veel grond aan de veeteelt ont trokken. Dat kwam omdat een groot aantal veeboeren in Het Koegras landerijen ging omzanden en zich ging toeleggen op de beter lonende bollenteelt. In december 1957 schreef de Helderse Courant: "Als we in Het Koegras rondkijken, zien we de bol len bedrijven als paddenstoelen uit de grond oprijzen, dit kan niet anders dan toegejuicht worden want deze bedrijven hebben veel meer arbeids kracht nodig". Het Koegras veran derde. Er ontstond een geheel andere situatie dan in de crisisjaren, in 1963 kon de melkfabriek aan de Van Fo- reestweg zelfs zijn deuren sluiten. Het was geen geheim dat een hectare hya cinten tienduizenden guldens kon op brengen. In de jaren zeventig had de Noordkop landelijk gezien de groot ste uitbreiding in het bloembollen areaal en was bovendien de grootste producent van tulpen en narcissen. Even dreigde er door de toetreding tot de EEG van Engeland in 1972 een oneerlijke concurrentiestrijd met de narcissenkwekers, omdat de Engelsen hoge subsidies kregen. Onder druk van die concurrentie schakelden de telers in de Noordkop over op de wat meer specifieke soorten. De bedrijven stemden af op droogverkoop (zand vrij) wat zeer lonend werd, met onder andere de tulpenbollen. Ondanks het feit dat in de zeventiger jaren door de stedenbouwkundige ontwikkelingen in de Koegraspolder een forse aanslag werd gepleegd op het bollenareaal, is het gebied een belangrijk centrum voor bollenteelt gebleven. Rens Schendelaar Met dank aan Klaas Hoornsman Bronnen: Het Koegras-archief 1849-1902. J.M.G. van der Poel, Het Noordhollandse weidebedrijf in de 19e eeuw, in: Re gionaal historisch tijdschrift Holland (juni-augustus 1986). Voormalig gemeentearchief Den Helder, dossier Julianadorp 1.855.2 (1958-1984). R. Schendelaar, Den Helder, stad aan het Marsdiep (2000). Archief HHV, Helderse Courant (diverse jaargangen). 84 Julianadorp, centrum van de bollenteelt in Het Koegras.

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 86