en Callantsoog. Er kwamen ook leer lingen uit Den Helder. Op de cursus leerden zij een groot aantal vakken, waaronder kennis van de grond en grondbewerking (ploegen - eggen - akkersleep en molbord), veeteelt (de stal - melkonderzoek - boterbereiding - melk of roomkarnen - kaasbereiding - klein vee - pluimvee) bijenteelt, plantenteelt, bemestingsleer en kennis der natuur. Natuurlijk hoopte de schoolcommissie dat de boerenbe volking het nut van dergelijk on derwijs inzag en "dat toenemende belangstelling in de streek moge blijken door het zenden hunner zonen naar deze cursus". Er werd daarom ook geen schoolgeld ge vraagd. Wel werd er in Den Helder vanaf 1913 een meerjarige tuin- bouwcursus gegeven met vakken als glascultuur, groente- en fruit teelt. In 1965 werd de lagere land en tuinbouwschool die in het dorp was gevestigd gesloten. Tot dat jaar had de school jaarlijks gemiddeld 50 leerlingen Bloembollen Mede door de aanwezigheid op korte afstand van Museum Oud Anna Pau- lowna, waar een zeer omvangrijke collectie over de bollenteelt in en om Breezand wordt tentoongesteld, be vindt zich in het museum maar een kleine collectie over de bollenteelt, waaronder enig gereedschap, zoals een bollen sorteerder en een bollen leesband. In de oorspronkelijke Bollenstreek rondom Haarlem (de Zuid) werd door de uitbreiding van de bol lenteelt in de jaren 1920 de grond onbetaalbaar. Dat was de reden dat enkele pioniers naar de noordelijke zandgronden gingen om daar een bedrijf te beginnen. Het groffiorrelige zand met een hoog kalkgehalte, het zeeklimaat en de gunstige stand van het grondwater, waardoor verdro gen van het gewas niet voorkwam, waren eigenschappen die voor de bollen bevorderlijk waren. Voor de hoge grondprijs die in de streek rond Haarlem werd betaald waren hier 10 a 12 bunders te verkrijgen. Zo kocht in 1928 een combinatie van enkele kwe kers een complex gronden in de pol der Het Koegras voor de bollenteelt van vooral tulpen en hyacinten. Maar het is ook bekend dat er vanaf 1914 op kleine schaal met wisselend succes bloembollen werden gekweekt tus sen Julianadorp en Den Helder. Zoals gebruikelijk maakten de kwekers het land geschikt voor bollen door spit ten, ploegen, of frezen. Voor de voe ding werd stalmest, in combinatie met kunstmest, ondergespit. Na de grond bewerking werd het land uitgemeten in bedden en paden, wat gebeurde met de roelat, een stok die meestal HA roe lang was en in voeten en duimen was verdeeld. In het bloembollenvak werd niet met de officiële Nederlandse lengtematen gewerkt, maar met roe den, voeten en duimen. De eenheid van de Rijnlandse roe is 3,767 meter. Deze maten zijn nog lang aangehou den, omdat de verkoop van de bollen, vooral van hyacinten, dikwijls per bed in Rijnlandse roe ging. Ondanks de welvaart in de bloembol lenteelt kenden de vooroorlogse kwe kers ook grote armoede. Het succes duurde namelijk maar kort, in ieder geval niet langer dan tot de crisisja ren. Het gemeentelijke jaarverslag van 1931 meldt, dat de crisis die de wereld teisterde ook op het platteland voel baar was: "De bloembollenkwekers zagen hun producten zeer in waarde gedaald en hadden zodoende vaak de grootste moeite om zich staande te houden. Hierdoor moest dikwijls noodzakelijk landwerk achterwege blijven zodat ook de arbeiders in deze bedrijven de weerslag ondervonden". Het zou nog verder verslechteren toen de regering maatregelen had afgeroepen tot sanering van de bollen bedrijven. De zo noodzakelijke steun voor het platteland ging alleen naar de veehouderij. Want, zo zei men, dat was de bron van inkomsten voor de bevolking en daar hadden arbeiders wel werk. Verschillende grote bol len bedrijven werden zelfs verplicht om hun bollenland in grasland om te leggen. Nog wranger werd het toen juist in die jaren de resultaten in de bollenteelt buitengewoon goed waren. Maar toen balanceerden veel telers al op de rand van het faillissement. Van de 162 hectare bloembollengrond in Tulpenkoppen op het land van Wout Meskers aan de Doggersvaart tegenover NS- station Zuid. Collectie Ton Slot. 83

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 85