Marshall graan dorsmachine in Het Koegras. Het melkvee in Het Koegras bestond niet uit een gefokt Noordhollands rundveeras, want dat bestond bij het begin van de 19e eeuw nauwelijks. De Noordhollandse veehouders hielden hun veestapel in stand met Friese en Groninger runderen. Het hoofddoel van de veehouder was de melkwin- ning, met daarnaast de vetmesterij en de aanfok van een paar kalveren. De melk werd gebruikt voor de kaas- en boterbereiding, voor de kalverenfok en -mesterij en voor de verkoop aan particulieren en melkventers. Tot ver in de 19e eeuw was het de gewoonte om de koeien te laten dekken door stieren die door een zogenaamde 'bul loper' dagelijks langs de wegen werd geleid. Omstreeks 1880 begon men zich meer toe te leggen op het zelf aanfokken en verbeteren van het be staande veeslag. Dit geschiedde onder invloed van het Nederlands Rundvee Stamboek, opgericht in 1874. In de cember 1906 werd in Het Koegras de rundvee fokvereniging De Toekomst opgericht. Agrarisch Museum, overzicht van werktuigen. Door de gunstige resultaten in de jaren 1920 werd er regelmatig perso neel gevraagd op de boerenbedrijven van Het Koegras zoals: een kaasma kersknecht, een boerenknecht, een boerenmeid, een diensbode 'kun nende melken', een vast werkman met aankomende zoon 'kunnende melken' en een boerenarbeider 'kunnende melken en rijden'. Wat waren ze trots in Het Koegras toen na vele jaren van doorzetten bleek, dat ook daar koeien waren die de 100.000 kilogram melk- grens konden overschrijden en als 'de 79

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 81