Agrarisch Museum, diverse werktuigen. Boerderij De Rietbosch onder de Zanddijk tegenover de Don kere Duinen, een van de vele veeboerderijen in Het Koegras. Neringdoenden Er heeft zich tijdens de opkomst van Het Koegras een groot aantal middenstanders en ambachtslieden gevestigd. In het dorp woonden on der anderen de volgende pioniers: J. Kossen die in 1903 aan de Langevliet nabij de Van Foreestweg een door de wind gedreven houtzaagmolen stichtte, kruidenier Noot die zijn ne ring begon, J. Visser die in 1906 een broodbakkerij opende, schildersbe drijf Kuit dat een werkplaats opende en Kossen die in 1907 een smederij begon. Verder werd in de buurtschap in 1907 de derde kaasfabriek van Het Koegras gebouwd met de passende naam Nieuw Leven. Het was het be gin van de concentratie neringdoen den in het centrum van de polder. Agrarisch Museum, molbord gebruikt bij het graven van het Noordhollands ka naal (1819-1824). Agrarisch Museum, gereedschapsbord van smid Tinus Lanser. 1920 heel wat in Het Koegras hebben gestaan, de pluimvee leghokken en de kist van de 'kassiesventer', waarmee ooit een koopman door de polder liep met allerlei kleine artikelen. Maar de verschillende werktuigen en machi nes voor de akkerbouw, de tuinbouw en de veehouderij bepalen voor het grootste deel de verzameling die uit gegroeid is tot een unieke collectie. Al gauw betreurden zij het feit dat Julianadorp als het centrum van Het Koegras niet aan het spoor en niet aan het grote vaarwater het Noord hollands Kanaal was gevestigd om eenvoudiger vrachtvervoer mogelijk te maken. Daar tegenover stond de grote verbetering voor het dorp door de aansluiting op het drinkwaterlei dingnet (1923). Want voordien was men voor vers drinkwater afaankelijk van de enkele kranen op standpijpen nabij vliegkamp De Kooy en aan de Doggersvaart. Daar was slechts op bepaalde dagen water te verkrijgen en bij de gemeentewagen met drink water die het dorp wekelijks aandeed. Een andere grote verbetering voor de bedrij^es was de aansluiting op het elektriciteitsnet (1923). 76

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 78