Agrarisch Museum Weten en Werken Historisch Julianadorp en polder Het Koegras Wie meer te weten wil komen over de rijke historie van de polder Het Koegras en het 100-jarige Juliana dorp moet het Agrarisch Museum op de hoek Schoolweg-Langevliet gaan bezoeken. Het museum bezit van de locale neringdoenden een interes sante collectie voorwerpen en van het boerenbedrijf zeldzame werk tuigen. Het is opgericht door Klaas en Jeanette Hoornsman nadat het echtpaar gestopt was met hun vee bedrijf. De familie Hoornsman komt oorspronkelijk uit Callantsoog, van Abbestede, maar vestigde zich in 1908 op de boerenplaats. Klaas Hoorns man: "Mijn overgrootvader, de vader van mijn opa is hier begonnen. Ik was vijf jaar toen mijn vader overleed, mijn moeder ging toen door met het bedrijf samen met mijn opa, hij heeft er zijn baan als kassier bij de Boeren leenbank voor opgegeven. En ik zal 7 of 8 geweest zijn toen ik al aan het handmelken was. In 1970 nam ik met mijn vrouw de veehouderij over. Wij hadden koeien en paarden, verbouw den aardappels en verhuurden bol lenland. Ons bedrijf telde 56 koeien. Een aardig detail is, dat we op de plek van de loopstal het museum hebben gebouwd. We hebben er tot het jaar 2000 vee gehad, want er zou een ver keersweg op ons land komen, maar het werd een winkelcentrum waar nu aan gebouwd wordt". Een van de zeldzaamste voorwerpen in het museum is het molbord dat gebruikt is om grond te egaliseren bij de aanleg van het Noordhollands Kanaal van 1819-1824, het is nog in goede staat: "We restaureren en re pareren meestal alles zelf, van klein gereedschap tot de open koetsen en de Mc Cormick tractoren, en alles staat in de originele kleuren", aldus Koeien van het veebedrijf van de familie Hoornsman aan de Schoolweg. Op de ach tergrond het Loopuytpark. Collectie Ton Slot. De boerderij bij het Agrarisch Museum aan de Schoolweg tijdens het jubileumfeest t.g.v.100 jaar Julianadorp in 2009. Hoornsman. Aanwezig is ook het werkplaatsje met gereedschap uit de laat 19e eeuwse smederij van Jan van Schijen uit Groote Keeten. Op de panelen hangt het smidsgereedschap dat gebruikt is door Teun Lanser van de Rijksweg. De collectie wordt regel matig uitgebreid met voorwerpen die het museum ontvangt van bedrijven en particulieren. Waaronder ook huishoudelijke gebruiksvoorwer pen uit grootmoeders tijd, zoals de grote koffiemolen van de Vivo van de familie De Vries aan de Proeftuin- weg. Verder valt de originele rieten bijenkorf op waarvan er in de jaren 75

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 77