genomen: de leegstand in Drooghe Weert Zuid was zorgwekkend. De huurachterstand liep op, het inwoner tal verder terug. Ook het Witte Dorp ondervond dit: de duurdere huizen bleken jarenlang niet te verhuren of te verkopen. De woningmarkt raakte oververzadigd. Woningstichting was -zoals reeds gemeld- niet meer actief betrokken bij de ontwikkeling van de buurten Boterzwin, Malzwin en Zwanenbalg. Ook de provincie liet weten dat Den Helder verdere uitbreiding van Drooghe Weert maar beter kon vergeten. Maar als die uitbreiding inderdaad werd stopgezet moesten er evengoed nieuwe winkelvoorzienin gen komen. In december 1991 ging de eerste paal de grond in voor winkelcentrum Dor- perweerth. Wijkcentrum Drooghe Bol (sociaal-cultureel centrum, drie basisscholen, twee kinderdagverblij ven en een peuterspeelzaal) en een avonturenspeelpark lagen ernaast. In 1992 en 1993 was het vertrekover- schot in Den Helder aanzienlijk lager dan in de jaren daarvoor. De gemeen te probeerde een verdere daling te voorkomen en zelfs weer enige groei mogelijk te maken door de werkgele genheid te stimuleren, een gevarieerd woningaanbod te creëren en de kwali teit van de woonomgeving, evenals de aantrekkingskracht van Den Helder als woongemeente, te vergroten. De plannen die voor Boterzwin, Zwa- nenbalg en Malzwin werden ontwik keld sloten hierbij aan. Bij de inrich ting van deze buurten zou de nadruk worden gelegd op groenaanleg in relatie met water en verbindingen met de groene Slenk.13 Boterzwin Boterzwin vormt een deel van de af ronding van Julianadorp aan de zuid kant. Het is zodanig vorm gegeven, dat het rijdend verkeer naarmate het verder de buurt in komt geleidelijk meer terugtreedt ten behoeve van een rustig woon- en speelkarakter van de straat. Dit is bereikt door een duidelijke differentiatie van de wegen. In het plangebied zijn Zuidwal en Callantsogervaart bedoeld als wijk- wegen die niet door, maar langs de buurtwegen lopen. De Boterrug is de buurtverzamelweg, maar heeft ook het karakter van een doorgaande weg. Hij ontsluit namelijk wijkwinkelcen trum Dorperweerth en wijkcentrum Drooghe Bol. Omdat Dorperweerth het hoofdwinkelcentrum van Juliana- dorp is, is er voor gekozen de Boter- rug wel te accentueren met bebou wing en te splitsen in twee rijbanen met 'laanbeplanting'. Een belangrijke reden om Boterzwin te realiseren was de groeiende vraag naar meer woningen als gevolg van de in de jaren negentig voorspelde gezinsverdunning, een landelijke trend die ook in Den Helder zicht baar was. Het aantal huishoudens zou blijven groeien, ondanks het dalende bevolkingsaantal. In 1994 woonden er nog slechts ruim 61.000 inwoners. De gemeente verwachtte echter dat het inwonertal van Julianadorp tussen 1995 en 2010 niet zou afnemen en dat het aantal woningen zou groeien van circa 4.300 tot circa 4.900. In Boterzwin zijn een aantal basisty pen van woningen te onderscheiden. De zuidrand van de buurt wordt gevormd door vrije kavel woningen met projectmatige woningbouw. Dit betrof vooral geschakelde woningen en twee-onder-een-kap woningen. Langs de Boterrug zijn rijtjeswonin gen gerealiseerd, tegenover Drooghe Bol gestapelde woningen voor senio- 14 ren. 14 Malzwin Bij het realiseren van Malzwin is gestreefd naar duurzame ontwikke ling in ruimtelijke zin. Er dienden omgevingen te worden gecreëerd die "de ontwikkelingsmogelijkheden voor toekomstige generaties niet frustreren en die worden gezien als waarde vol erfgoed" De leeffaarheid stond voorop. De buurt wordt ingesloten door een groene rand en door de Boterrug gescheiden in een noordelijk en een zuidelijk deel. Er kwamen twee-onder-een-kap wo ningen en aan de zuidrand vrijstaan de woningen met ruime tuinen om de overgang naar het open landschap ten zuiden van de Callantsogervaart te 'verzachten'. De groene Slenk zou vanuit Juliana- dorp-Midden worden doorgetrokken in zuidelijke richting en als scheiding dienen tussen Malzwin en Boterzwin. In 1998 werd gestart met de woning bouw, die in 2003 werd afgerond.15 Zwanenbalg Zwanenbalg, in de meest zuidwes telijke hoek van Julianadorp-Zuid gelegen, is opgezet om woningen te realiseren waarbij kwaliteit en duur zaamheid centraal zouden staan. Die kwaliteit kwam tot uitdrukking in de gekozen architectuur en in een hoog waardige inrichting van de woonom geving. De huizen werden gebouwd op ruime kavels en waren -gezien de prijsklasse vanaf 400 duizend gulden- bestemd voor de 'top' van de woning markt. Duurzaamheid werd bereikt door onder andere het gebruik van milieuvriendelijke materialen. Er zou een natuurlijke groene over gang komen naar het Duinzoom- gebied met de inrichting van een ecologische zone in de vorm van een binnenduinrand, tussen de natuurge bieden rond Huisduinen en het Zwa- nenwater bij Callantsoog. Zwanenbalg grenst aan het golfterrein van Ooghduyne en aan de groene Slenk. Twee kavels in deze buurt bleven buiten de ontwikkeling: een bestaande boerderij en de woning ernaast. De boerderij is in bezit van de stichting zorgverlening 's Heeren Loo. Genoemde stichting heeft de boerderij omgebouwd voor begeleid wonen van haar cliënten. De woning is particulier bezit. In 1998 is de woningbouw van start gegaan, allereerst in de zuidelijke 73

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 75