doorberekend, liep Doorzwin vol, maar verplaatste de leegstand zich naar Middelzand. In de strijd tegen de leegstand werd ook de woonomgeving aangepakt. Dit was eigenlijk een gemeentetaak, maar ook Woningstichting stak daar op ba sis van het, met de gemeente gesloten, 'convenant woonomgeving' jarenlang geld in. Dat was natuurlijk allereerst eigenbelang: een woningcorporatie is immers als eerste de dupe van grote leegstand! Tenslotte nam Woningstichting haar toevlucht tot de verkoop van huizen. Daar legde ze namelijk minder op toe, dan op leegstand. In Middelzand en Doorzwin werd in loop van de jaren negentig bijna de helft van de huizen verkocht. Het gemeentebestuur bleef doof voor de leegstandsproblematiek en ging door met de voorbereiding van de woningbouw in Drooghe Weert Noord, hoewel de slechte economi sche situatie daar geenszins aanlei ding toe gaf. Wijkvereniging Drooghe Weert ver zette zich fel, blies -het is al eerder gemeld- het oude idee van de 'con centrische' uitbouw van het dorp nieuw leven in en stelde het gemeen tebestuur voor om Drooghe Weert Noord maar af te blazen. In 1986 telde Den Helder nog maar zo'n 63.000 inwoners. Aan woning bouw in Drooghe Weert Noord was geen enkele behoefte meer.12 Kruiszwin In de nieuwe buurt Kruiszwin was allerminst sprake van vernieuwing. "De versobering van de jaren tachtig is er duidelijk te zien", aldus Woning stichting in 1992, "Geen woonerven of verspringende rooilijnen meer, maar strakke, rechte straten zoals in de jaren zestig gebruikelijk waren. Ook het type woning doet sterk aan die jaren denken". Op aandringen van de wijkvereniging kwam er wel meer groen- en speel ruimte. De afstand tot de bebouwing in Doorzwin werd vergroot, het hof jesidee afgezworen. Er kwamen meer wegen en in plaats van kleine stukjes kwamen er grotere stukken groen. Er werden bij elkaar maar 462 woningen gebouwd, uitgesmeerd over een groot aantal jaren, als gevolg van het krap pe, jaarlijkse toewijzingsbeleid van de Rijksoverheid. Woningstichting besloot dan ook dat het -samen met twee pensioenfond sen ontwikkelde- Witte Dorp voor alsnog haar laatste nieuwbouwproject in Drooghe Weert Zuid zou zijn. Er kwam nog eenmaal een bouwstroom van 181 huizen los, waarvan 62 voor Woningstichting. Het Witte Dorp vulde een groot gat in Kruiszwin en zorgde voor de aansluiting van de buurt bij Drooghe Bol. De gemeenteraad besloot in april 1986 dat aan de Boterrug, de buurtontsluitingsweg van Boterzwin, een winkelcentrum annex wijkcen trum zou komen. Dit zou de naam Dorperweerth krijgen. Woningstichting had met haar 'bouwstop' een verstandig besluit 72

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 74