en de verlenging van de Zuiderhaaks, richting Schoolweg. De Breewijd, de Zuidwal en de Zuiderhaaks zorgden voor ontsluiting van de woonbuurten.9 Drooghe Weert Zuid wordt Juliana- dorp In 1995 telde Julianadorp/Drooghe Weert Zuid nog geen veertienduizend inwoners. De groei van Den Helder kwam niet alleen tot stilstand, maar liep zelfs terug. De Marine had na de 'val van de Muur' (1989) veel minder behoefte aan woningen dan lang was aangenomen. De organisatie streefde naar een rationelere bedrijfsvoering en was sterk in beweging. Sommige activiteiten werden geprivatiseerd en er werd flink geïnvesteerd in infra structurele projecten. Het aantal ar beidsplaatsen nam af. Voor Den Hel der was de internationale ontspan ning dus nadelig. Bovendien nam veel personeel de wijk naar een van de omringende plattelandsgemeentes. Er waren geen alternatieven voor de aan Defensie gelieerde, verdwenen werkgelegenheid. Van inpoldering van het Balgzandgebied en vestiging van aan een zeehaven gebonden in dustrieën was geen sprake meer, noch van expansie van offshore en visserij, of van nieuwe veerdiensten. Het was gebeurd met de hoge verwachtingen. Bestemmingsplan Drooghe Weert Noord 1974 ging in de prullenbak. Tot 2030 zou het aantal huishoudens door gezinsverdunning en vergrijzing nog wel blijven toenemen. Om die redenen zou, ook in de eerste decen nia van de 21e eeuw, behoefte blijven bestaan aan vergroting van de wo ningvoorraad. Overigens werd Julianadorp/Drooghe Weert Zuid voortaan kortweg Juliana- dorp genoemd. Het bestaat uit: - Julianadorp-Noord: Middelzand, Vogelzand, het dorp. - Julianadorp-Midden: Doorzwin, Kruiszwin, Wierbalg. - Julianadorp-Zuid: Boterzwin, Mal- zwin, Zwanenbalg. Breewijd, Zuidwal, Zuiderhaaks, (de len van de) Van Foreestweg, Lange- vliet en Callantsogervaart vormen het hoofdwegencircuit van Julianadorp. Aan dit circuit liggen de woonbuur ten, in het groen en op het circuit aangesloten via buurtontsluitings- wegen. Het rond de buurten gelegen groen en water vormt als geheel een doorlopende groen- en waterstruc tuur met recreatieve wandel- en fiets routes. Vogelzand, Wierbalg en Boterzwin hebben een lagere bebouwingsdicht heid dan Middelzand, Kruiszwin en Doorzwin. Het meer open karakter van de bebouwing langs de west- en zuidrand vormt samen met de hier gelegen groenstructuur de overgang naar het buitengebied. De bebouwingsdichtheid van Boter- zwin en Malzwin neemt af van gesta pelde bouw met een hoge dichtheid, via rijtjeswoningen en twee-aan-twee woningen, naar vrijstaande woningen langs de buitenrand. Zwanenbalg, in de uiterste westhoek van Julianadorp, is een buurt met veel groen, een ruime verkaveling en vrij staande, luxe woningen.10 Middelzand Op 15 augustus 1974 werd de eerste paal voor de eerste woningen in Mid- delzand geslagen. Begin 1975 werd de eerste modelwoning officieel geopend, een paar weken later gevolgd door de opening van de eerste school voor kleuter- en lager onderwijs. Tegen het einde van het jaar waren 322 wonin gen gerealiseerd en 68 in aanbouw. Toen het er naar uitzag dat het door de gemeente toegezegde winkelcen trum ten zuiden van de Van Foreest- weg er niet zou komen, greep Wo ningstichting in. Hoewel de stichting twijfelde aan de voortgang van de stadsuitbreiding nam ze het risico van de bouw van De Riepel, zoals het ging heten, geheel voor eigen reke ning. Het zou een multifunctioneel karakter krijgen en slechts tijdelijk winkels huisvesten. Het zou immers op termijn samengaan met het wijk winkelcentrum ten noorden van de Van Foreestweg in Drooghe Weert Noord en daarna gaan fungeren als -onder meer- bibliotheek en gezond heidscentrum. Op 26 maart 1977 werd De Riepel of ficieel geopend, enkele maanden later De laatste steen van Noorderhaven gelegd door prinses Margriet op 7 juni 1977. Collectie Ton Slot. 69

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 71