Op 15 augustus 1974 slaat gedeputeerde W. van der Knoop de eerste paal voor Drooghe Weert. Burgemeester Van Brug gen, wethouder Van den Bosch en voor zitter Westerdijk van Woningstichting kijken toe. Uitwerking 'Boterzwin 4 1974'. Gemeentearchief Den Helder, Bestem mingsplan 'Drooghe Weert Zuid 1974'. gemaakt met de bouw van de eerste serie woningen en twee combinatie- scholen voor kleuter- en lager onder wijs in Middelzand.6 Bestemmingsplan Drooghe Weert Noord 1974 afgeblazen De gemeenteraad was van mening dat aan woningbouw in Drooghe Weert Noord pas na 1986 behoefte zou zijn. De bollenkwekers bleven zich hier hevig tegen verzetten, de kritiek op de stedenbouwkundige aanpak werd lui der en het bezwaar tegen de 'geforceer de' scheiding tussen Julianadorp en de nieuwbouw was blijvend van aard. Wijkvereniging Drooghe Weert pakte het oude plan van de 'concentrische' uitbouw van Julianadorp weer op en stelde in 1980 voor om 'plan Noord' maar af te blazen en de wijk in oos telijke richting, rond het dorp, verder te ontwikkelen. Het gemeentebestuur voelde daar niets voor, maar de wijk- vereniging hield voet bij stuk. Eerst eiste ze nog de ontwikkeling van 'plan Noord', omdat de wijk dan, met een cultureel centrum en een win kelcentrum ten noorden van de Van Foreestweg, tenminste een hart zou krijgen. Maar een half jaar later ver legde ze haar koers en verzocht het gemeentebestuur om bebouwing van het gebied ten oosten van de Lange- vliet, tussen het dorp en Noorderha ven. De wijkvereniging was tot het inzicht gekomen, dat het inwonertal van Den Helder zou blijven steken op zo'n 70.000. Aan woningen in 'plan Noord' zou dan nauwelijks behoefte meer zijn. Nu koos de wijkvereniging vol overtuiging voor 'plan Oost'. Het gemeentebestuur had daar weinig zin in. Er was nu grond beschikbaar, wat op een later tijdstip wel eens anders zou kunnen zijn. Toen de gemeenteraad na veel vijven en zes sen toch koos voor uitbreiding in oostelijke richting, werd 'plan Oost' in Haarlem zo zwak verdedigd, dat de provincie wel moest weigeren. Toen er uiteindelijk goedkeuring kwam voor de uitvoering van twee derde deel van 'plan Noord', zat de economie tegen en kwam er niets meer van. Feitelijk was het ook niet meer van belang. Den Helder verloor 66 JULIANAQORP MIDDEL ZAND ZyiöERtUAXS DOORÏWIN WIERBALG KALZWIN CALLANTSGGEfiVAART

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 68