Drooghe Weert met drie hoofdontsluitingswegen: links de geplande Duinzoomweg, in het midden de geplande Stadssnelweg, rechts de bestaande Rijksweg. Gemeentearchief Den Helder, Bestemmingsplan 'Drooghe Weert Zuid 1974', p.7 v°. gersvaart, een strook van meer dan 2 km onbebouwd zou blijven.3 Den Helder kerngemeente De echte ontwikkeling van Juliana- dorp/Koegras begon op 1 januari 1965. Op die datum werd Den Helder aangewezen als kerngemeente in het economische 'stimuleringsgebied' Kop van Noord-Holland. Op 10 november 1965 stelde de gemeenteraad in het kader van de stadsuitbreiding de vierde herziening vast van het 'uitbreidingsplan-in- hoofdzaak'. Hierin werd gekozen voor stadsuitbreiding in een langgerekt gebied onmiddellijk ten westen van Julianadorp en volledig geschei- den van de oude dorpskern. Op die manier zou het eigen karakter van het dorp als landelijke kern in Het Koegras het best gewaarborgd zijn. Het plangebied kreeg dan ook een eigen naam: Drooghe Weert. Het was geschikt voor 10.000 woningen en 30.000 mensen tussen Julianadorp en de duinzoom. Gedeputeerde Staten (GS) hadden al in 1969 toegestemd in stadsuitbrei ding ten westen van het dorp, maar het duurde nog vijf jaar eer een begin werd gemaakt met de uitvoering er van. Bollenkwekers in Het Koegras die hun kostbare grond dreigden te verliezen vochten het plan aan tot bij de Kroon. GS bedachten zich, ont- hielden in juni 1973 alsnog hun goed keuring aan het Bestemmingsplan Drooghe Weert 1971, maar verleen den niettemin medewerking aan een eerste aanzet voor de nieuwe wijk. Er was overigens al een begin ge maakt en wel met de bouw van een deel van Middelzand ten westen van Julianadorp. Binnen een jaar moest de gemeenteraad GS echter een nieuw plan voorleggen.4 Twee nieuw bestemmingsplannen Dat gebeurde. Er kwamen zelfs twee nieuwe plannen. De gemeenteraad splitste Drooghe Weert namelijk in een -voor de provincie minder ge voelig- zuidelijk en een noordelijk gebied. Op die manier zouden eventueel nieuwe, slepende procedures van zich verzettende bollenkwekers te gen woningbouw in het noorden een snelle start daarvan in het zuiden niet in de weg staan. De gemeenteraad kreeg dus twee bestemmingsplannen voorgelegd. Om het karakter van Juli- anadorp te behouden was ook in deze plannen gekozen voor een langgerekt stadsdeel ten westen van het dorp. 1. Bestemmingsplan Drooghe Weert Zuid 1974. Dit plangebied werd aan de noord kant begrensd door de Van Foreest- weg, aan de oostkant door de be staande bebouwing van Julianadorp en de Langevliet, aan de zuidkant door de gemeentegrens langs de Cal- lantsogervaart en aan de westkant door de -nog aan te leggen- Duin- zoomweg. 2. Bestemmingsplan Drooghe Weert Noord 1974. Dit plangebied werd aan de noord kant begrensd door de Middenvliet, aan de oostkant door de Langevliet, aan de zuidkant door de Van Fo- reestweg en aan de westkant door de Duinzoomweg. Bestemmingsplan Drooghe Weert Zuid 1974 werd op 18 december 1974 64 MARSDIEP Centrum; .De Schooien! Vlitgkampwi _D» KOOy- Wp De Zandloper >n1*ö»erS$" OnflelJJkvfoere* krui» mg met aansluiting Ongelijkvioene kruising tonder ennek/iting

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 66