Ster der Hope Er is oorlog tussen landen ver van ons huis. Bij ons zal dat niet gebeuren, denkt mijn moeder. Nederland blijft neutraal. Wat dat is, neu traal, weet ik niet precies, maar het klinkt geruststellend. Bij ons zal niet gevochten worden. Alleen ver weg, daar wel. Toch valt steeds vaker het woord 'mobilisatie' en dat is dan nog geen oorlog, maar wel bijna. Bij de elektrawinkel in de Keizerstraat, op de hoek van de Molenstraat, staan groepjes men sen zwijgend te luisteren naar de nieuwsberichten over de radio. Op school, de Rehobothschool aan de Keizersgracht, moeten we oefenen. Als de bel luidt gaan we zo snel moge lijk over de Keizersbrug naar het ons toegewezen huis aan de Molengracht. Daar moeten we schuilen voor een luchtaanval. Een luchtaanval? Ook zo'n onbegrijpelijk woord. Vliegtuigen die bommen gooien vanuit de lucht. Alléén op de Werf en op de school, niet op de huizen? In de Binnenhaven achter ons huis komen tientallen binnenvaartschepen De Harmonie in het 'klompenkerkje' -bijnaam van het kerkje- in 1959. Links van de dirigent zit Dirk Purmer, klarinet. Voor de dirigent (in het midden) Bertus van de Reep, trompet. Aan zijn linkerzijde Willem van de Reep. Achter Bertus zit Dirk Zuiderduin met trompet. Achteraan staat Piet Constant met de grote trom en rechts vooraan zijn dochter Annie Constant met de tuba. Naast haar Cor Wolthuis, trom pet. Collectie Ton Slot. vol munitie te liggen. En op die boten wonen gewoon vaders en moeders en kinderen. Die kinderen gaan met ons mee naar school, want die boten blijven voorlopig liggen. Ze kunnen trouwens niet eens weg, want het vriest al weken Kerkgangers van Ster der Hope, ca. 1930. Collectie Ton Slot. Wk

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 63