Stranding van de Horstendaal voor't Buysegat. Reconstructietekening Henk Schoorl. Garst, Schoten en het Torp bewoond waren. En zo kon het gebeuren dat in de zomer van 1661 ene Jan Gerritsz van de Mieldijk (Barsingerhorn) met geld op zak op weg naar Texel om lammeren te kopen vermoord werd. Toen hij op weg naar het noorden in een herberg te Oudesluis iemand ontmoette die toevallig óók die kant op moest en zij op het pad onder de dijk in het Buitenveld gekomen waren "heeft de makker van Jan Gerritsz zijn hielzenuw aan stukken gehouwen, en alzoo deerlijk met ver scheiden wonden vermoort". Aldus de chirurgijn van Oudesluis Dirk Burger van Schoorl (1650-1717).1 Walvis op het strand Een ander verhaal van deze chirur gijn/kroniekschrijver Dirk Burger van Schoorl is uit het jaar 1641: "Den 5.October is alhier op de Strant van Callantsooge een walvis gestrant en aangespoelt omtrent het Buizegat. Hij was 68 voeten 17,4 meter), hij spoog veel vet op het Strant. Die hem kogten wisten de hersenen daaruit te halen, die hij rafineerde met een hooge van kalk gemaakt en doe hadde hij de schoonste sperma ceti die men in de apotheek kon vinde en kreeg daar zeer veel geld van." Een niet nader genoemd persoon had de walvis blijkbaar gekocht van de rechthebbenden (de heren van Callantsoog) en daar veel geld voor gemaakt. De kroniekschrijver geeft hoog op van de medicinale waarde van de hersenen, maar over spek, traan of baleinen rept hij niet. De walvis was blijkbaar geen mannelijk exemplaar, want in die tijd was het 'teellid' der mannetjes populair, om dat het als medicijn zou kunnen die nen om de potentie te verhogen. Oost-Indiëvaarder Horstendaal ge strand bij 't Buysegat Terwijl de berging van de walvis kennelijk geen probleem opleverde doordat het dier aan de zuidzijde van het Buysegat gestrand was, waren er bij de stranding van het V.O.C. schip Horstendaal ter hoogte van het Buysegat wel degelijk problemen. De Horstendaal onder bevel van ka pitein Jan Kelder strandde op 19 september 1742 's middags om twaalf uur tijdens een noordwesterstorm op 't strand voor 't Buysegat, de grens scheiding tussen de jurisdictie van Callantsoog en die van Huisduinen. Er vielen geen doden te betreuren, maar er ontstonden wel direct pro blemen over het recht van berging. Gelukkig was men toen de storm na enkele dagen ging liggen, wél begon nen met het lossen van de lading. Want terwijl men de lading gelost had en zelfs pogingen ondernam het schip 'in zee te brengen' stak er half oktober een nieuwe storm op, waardoor de Horstendaal aan stukken en brokken geslagen werd. De juridische touwtrekkerij om de bergingsrechten heeft zo'n vier jaar geduurd. Pas in 1746 is "met het stellen Ets van Karel Jansz Verschoor van een gestrande potvis bij Callantsoog (1641). 4 Vhin.». -TV*"

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 6