Jan Verfaille (1841-1933) Ontginner van Het Koegras Jan Verfaille, a&omstig uit een oud Vlaams doopsgezind geslacht, was behalve meester-broodbakker, ook koopman en ontginner van de Koegraspolder. Zijn vader Jacob (1806-1851), zoon van een brood- verder uitgebreid, maar zoon Jan, die later de bij de boedelscheiding het voornoemde stukje grond kreeg toe bedeeld, had wél belangstelling voor land. Op 30 januari 1879 kocht hij voor 23.000 gulden de huismanswo- Hoeve Vrede en Vrijheid (ca. 1910). meer aankopen, waarna tenslotte in 1902 alle agrarische bezittingen in de door Jan Verfaille opgerichte N.V. Landbouw Maatschappij v/h J. Verfaille werden ondergebracht. In de loop van de tijd werd het agrarische bezit van de maatschappij steeds meer uitgebreid. De vennootschap was belast met de exploitatie van grond en de daarop staande boerderijen. De boerderij Vrede en Vrijheid lag Handtekening Isaac le Maire. bakker in Hoorn, had zich in 1839 in Den Helder gevestigd als meester- broodbakker. In het geboortejaar van zijn oudste zoon Jan kocht vader een stukje grasland in de Helderse polder. Vader Jacob heeft dit landbezit niet ning Vrede en Vrijheid met tuin en schuur, arbeiderswoning en diverse percelen wei-, hooi- en bouwland, alsmede onbebouwde grond, samen groot 107 bunders, 39 roeden en 90 ellen. In latere jaren volgden nog Uitbaggeren van de Doggersvaart (ca. 1920). Collectie Ton Slot. strikt genomen in "Lamairs vrije dijc- kagie" een 16e eeuwse bedijking van de Amsterdamse koopman Isaac le Maire, aan de zuidzijde van het oude eiland Huisduinen. De genoemde uitbreidingen lagen grotendeels in het noordelijke deel van de aangrenzende Koegraspolder (1817), het voorma lige zogenaamde Buitenveld. In een uitvoerig artikel dat na het overlijden van de dan 92-jarige Jan Verfaille in de Helderse Courant op 27 december 1933 verscheen staat onder meer: "Het was in de zestiger jaren dat de Heer Verfaille, die destijds een bakkerij in de Langestraat (Oud Den Helder) dreef, veel in aanraking kwam met de scheepskapiteins van de buitenland- sche schepen, waarmede onze Buiten en Binnenhaven vol lag. Zakenman als hij was, nam hij op zich, voor de sche- 54

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 56