Brug ('kakelepost') bij hoge waterstand in Het Koegras. Noodzakelijk hoge waterstand (voor de grasboeren) in de Dog gersvaart nabij de Rijksweg. de nog goedkopere elektrische ge- maaltjes. Maar ook door de bouw van woonwijken als Nieuw Den Helder, De Schooten en Drooghe Weert bleef er geen watermolentje staan. Overbo dig geworden werden ze gesloopt. Het meest recent nog de watermolentjes die moesten wijken voor de aanleg van het bijna 70 hectaren grote be drijventerrein Kooypunt. Nu draaien er nog slechts drie in Het Koegras, waarvan twee voor de bol lenteelt. Zo staat er één midden in het gebied tussen de Zanddijk en de Dog gersvaart, nabij het inmiddels verlaten Marine Hoofdkwartier. Het molentje is eigendom van G. Jimmink aan de Middenvliet. Het tweede bevindt zich langs de spoorbaan, nabij de Koegras- tunnel. Beide molentjes functioneren nog en worden onderhouden. Het derde Bosmanmolentje is eigen dom van de Helderse Molenstichting de Onderneming en draait in het natuur gebied Mariëndal. De stichting heeft als een van haar doelstellingen het behou den en restaureren van de nog bestaan de watermolentjes in Den Helder en de voormalige polder Het Koegras. N.B. Zie voor informatie op het inter net www.heldersemolens.nl Rens Schendelaar Bronnen: Gemeentearchief Den Helder, gemeente-jaarverslagen. Archief Helderse Courant, diverse jaar gangen. A.A. Beekman, Nederland als polderland (1932). J. Belonje, Het Koegras (1974). Afwateringssluisje Doggersvaart/Noord hollands Kanaal (ca. 1965). (rechts) Een van de laatste elektrisch aangedreven watervijzels in Het Koegras langs de Lan- gevliet, foto 2009. (onder) 53

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 55