vernoemd naar de maker van deze molentjes. De bediening is uiterst een voudig, het molentje richt zich naar elk windje, hoe gering dan ook en regelt zichzelf bij krachtige wind door middel van een eenvoudige trekveer die aan de staart is bevestigd. En door een eenvoudig vlottersysteem is vol automatische peilbeheersing mogelijk. Daarbij is de betonnen onderbouw duurzamer dan het houten onderstel van een weidemolentje en hebben de molentjes lage onderhoudskosten. Al deze voordelen en de langere levens duur zorgden er voor dat de houten molentjes uiteindelijk verdwenen. Vanaf die periode werden de Bosman windwatermolens de meeste voorko mende molentjes in het Nederlandse landschap. Gedurende een lange pe riode zijn er duizenden door de firma Bosman geplaatst, waarvan er in Ne derland nog steeds in gebruik zijn, en worden er tot op de dag van vandaag door de firma nog steeds nieuwe mo lentjes geplaatst. In het Helderse gemeentearchief ligt het dossier: "Koegras 18e December 1901". Het is een rapport van de Com missie Ingelanden van de polder Het Koegras, waarin gegevens staan ver meld uit het polderarchief uit het jaar 1876. In een opmerking verzoeken de landbouwers om maatregelen: "Om in den zomer een hogere waterstand in den polder te verzekeren, omdat men hiervan, volgens elders opgedane erva ringen, zulke goede gevolgen meent te 51 LPIffttMQF. 13 Watermolentjes in het noordelijk deel van het polderlandschap nabij Den Helder. Getekend door Leo Pinkhof in 1923. Watermolentje (ook wel weidemolen) op het perceel Langevliet no. 8 (Gré Dekker en haar vader, 1935). Collectie Ton Slot. Watermolentje op het land van Kees Hoogschagen aan de Van Foreestweg. Op de achtergrond de Zanddijk en kippenboeten van Delis (1940). Collectie Ton Slot.

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 53