Den Helder begon met het grote uit breidingsplan Drooghe Weert aan de westkant van het dorp. In 1963 telde de complete polder Het Koegras nog slechts 2.000 inwoners, maar momen teel wonen alleen al in Julianadorp circa 16.000 mensen.25 Alles bij elkaar is de bij het leggen van de eerste steen van de kerk in 1909 -nu een eeuw geleden- door Loopuyt uitgesproken wens en verwachting volledig uitge komen: "Dit dorp moet worden het middelpunt van het verkeer, van het maatschap- pelyk leven in den polder en ik vlei mij, dat alle belanghebbenden nu of later zullen juichen over zyne wording, zyn groei en zyn bloei".26 Hier rest nog kort even stil te staan bij het lot van enkele andere bespro ken initiatieven van Loopuyt, al dan niet samen met Mann. De proeftuin werd zwaar getroffen door de diepe en langdurige economische crisis van de jaren dertig. De Vereeniging tot Exploitatie van de tuin kwam in de schulden en werd in 1941 ontbonden nadat de bezittingen waren verkocht. De laatste berichten over het Dirk van Foreestfonds dateren uit 1960. Het werd toen beheerd door mr. A.A. Loopuyt uit Oosterbeek en dr. L. Loopuyt uit Den Helder. De eerst genoemde berichtte dat jaar aan pol dersecretaris J.J. Brugman dat er nog slechts zelden hulpbehoevenden als bedoeld in de stichtingsakte ter ken nis van het fonds werden gebracht. De invoering van de moderne sociale wetgeving met voorop de AOW was hier zonder twijfel debet aan. Waar schijnlijk stierf het fonds in de loop van de jaren zestig een zachte dood. Ten slotte besloot het polderbestuur in 1959 alsnog tot de bouw van een polderhuis annex dienstwoning voor de secretaris-penningmeester aan de Parkstraat nr. 1.27 Diederik Aten BIJLAGE 1 Lijst van deelnemers aan de Maatschap, 1906 - Pieter Loopuyt, koopman te Schiedam - Maria van Zwijndregt (weduwe Jan Loopuyt) te Rotterdam - Christiaan Joannes Vaillant, arts te Schiedam - William de Wit, houthandelaar te Utrecht* - Pieter Cornelis Loopuyt, arts te Dordrecht - mr. Albert Antoine Loopuyt, secretariebeambte te Oosterbeek - dr. Arius Julius Johannes Kloppert, koopman te Hilversum - jhr.mr. Dirk van Foreest, zonder beroep, te Alkmaar - Michiel de Wit, houthandelaar te Hilversum - Anna Emilia Claus, zonder beroep, echtgenote van P. Loopuyt - Joan Mees, ingenieur te Rotterdam - mr. Herman Marius Christiaan Poortman, notaris, in gemeenschap van goederen gehuwd met Cornelia Maria Vaillant bron: RAA, APK inv.nr. 290. De Wit overleed in 1908 waarna zijn aandeel (groot 300 gulden) aan de erven werd uitbetaald. Het polderbestuur voor het polderhuis. Van links naar rechts: Cor Wessels, Smit, C. Oskamp, T. Mooij, Joh. Vries, J. Brugman, C. Vlaar en van Herwerden (1975). Collectie Ton Slot. 47

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 49