1884 stelde het bestuur van het Hoog heemraadschap van de Hondsbossche hem tot hoofdopzichter aan. In 1901 volgde aanstelling in een vergelijk bare positie in Het Koegras. Mann bleef in dienst van de polder tot 1931, toen hij wegens gevorderde leeftijd om ontslag vroeg.11 Hij werd bij het werk aan het bouwplan bijgestaan door twee opzichters, de heren J. van der Veer en J. de Graaf. Jacob van der Veer (1865-1928) bewoonde de Annahoeve aan de Rijksweg en was onder andere directeur van de coöpe ratieve kaasmakerij, gemeenteraadslid en medeoprichter van de Raiffeisen- bank. In 1931 werd er een straat in Julianadorp naar hem vernoemd. De Graaf had als eerste een perceel in het plan gekocht en was ook de allereerste bewoner van het buurtje, zo meldde Loopuyt in zijn verslag over 1906/'07. Timmerman/aannemer Jan de Graaf (1871-1932) was geboren in Cal- lantsoog. Daar trad hij ook in 1892 in het huwelijk. In juli 1896 verhuisde het gezin naar Den Helder en van daar naar het nieuwe buurtje in Het Koegras.12 In 1908 verkocht Loopuyt drie kavels. Hij liet dat jaar veel doen aan de ver fraaiing van het plein. In het midden daarvan werden putten geplaatst met een pomp. De putten waren ongeveer twee meter diep en reikten tot een kleilaag. Ze werden gevoed door het grondwater dat op die laag stond. Het putwater was niet geschikt als drinkwater, maar dat hoefde ook niet omdat ingevolge een gemeentelijke verordening bij iedere nieuwe woning een regenwaterput van beton moest komen. Daardoor had de Maatschap een kostbare diepboring kunnen vermijden. Het uitgespaarde geld stelde Loopuyt in staat een mooi hek rond het plantsoen te laten maken door de Koninklijke Magazijnen van Tuinbouwwerktuigen en Benoodigd- heden Blass en Groenewegen uit De Bilt. Hetzelfde bedrijf leverde heesters voor de beplanting. De polder besloot in mei 1908 het hele plantsoen met pomp in onderhoud over te nemen zodra een en ander was voltooid. In januari 1909 meldde Loopuyt aan de leden van de Maatschap dat diverse bewoners hem al hadden bedankt voor het fraaie plantsoen. Hij twij felde er niet aan of dit werk zou de verkoop van de resterende percelen sterk bevorderen.13 Schets van een polderhuis in oud-Hollandse stijl. Potloodtekening door H.G.Th. Mann, 1909. Helaas strandde dit initiatief van Loopuyt. RAA, APK inv. nr. 300. Dwarsdoorsnede van de kerk uit de bouwtekening door H.G.Th. Mann, augustus 1909. APK inv. nr. 299. 43

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 45