De stichting van Julianadorp (1906-1912)1 Projectontwikkeling zonder winstoogmerk Inleiding: Het Koegras en Loopuyt In ieder toeristisch gidsje over Hol land is de gemeenplaats 'God schiep de wereld, maar de Nederlanders maakten hun land zelf' te vinden. Voor de polder Het Koegras en Ju- lianadorp is een nadere precisering mogelijk. Dat zijn scheppingen van respectievelijk Pieter Loopuyt (1791 1872) en zijn gelijknamige kleinzoon. Pieter sr. was een gefortuneerde ban kier, koopman, fabrikant en reder uit Schiedam. Hij kocht in 1849 de hele polder van de Staat voor bij elkaar 689.951 gulden. Daarna stak hij nog veel meer kapitaal in de polder om deze tot ontwikkeling te brengen. Tegen 1860 had Pieter Loopuyt sr. 29 grote stolpboerderijen laten bouwen en bovendien de complete infrastruc tuur sterk verbeterd door de aanleg van nieuwe vaarten en wegen en de verbouwing van twee spuisluisjes in de kade langs het Noordhollands kanaal tot schutsluizen. Hij liet zich bij dit alles bijstaan door zijn schoon zoon Cornelis van Foreest. Hoeveel geld Loopuyt sr. precies in de polder heeft gestoken weten we niet, maar wel dat zijn investeringen vrucht afwierpen. In 1849 bedroeg de op brengst van de verpachting van de landerijen en boerderijen bij elkaar 21.000 gulden per jaar. In 1870 was Pieter Loopuyt (1859-1924), stichter van Julianadorp, ca. 1910. Foto A. Boeseken, Rotterdam. Collectie Gemeentearchief Schiedam. die opbrengst verviervoudigd tot 87.800 gulden.2 Na het overlijden van Pieter Loopuyt sr. in 1872 werden zijn bezittingen in Het Koegras getaxeerd op ruim twee miljoen gulden. In januari 1874 volgde verdeling van de erfenis over zijn acht kinderen. Hiermee begon de versnippering van de polder over een steeds grotere serie personen. In 1903 waren er reeds meer dan 70 ingelanden. Toch bleven leden van de familie Loopuyt -waaronder P. Loopuyt Jr.- nog tot diep in de vorige eeuw belangrijke bezittingen in Het Koegras houden. Hij werd geboren te Schiedam op 8 februari 1859 als zoon van Jan Loopuyt en Maria van Zwijndregt. Deze Pieter werd distil lateur en lid van de firma P. Loopuyt en Co. Voorts schopte hij het tot lid van de gemeenteraad in zijn geboor testad en werd hij gekozen tot lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland. In het polderbestuur van Het Koegras Plattegrond bouwkavel Loopuytpark. RAA, APK inv. nr. 296. 40

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 42