Het Loopuytpark tijdens festiviteiten van het 50-jarig bestaan van Julianadorp. de Doggersvaart. Een andere bekende kweker uit de beginperiode was de firma A. Nelis (Heemstede) aan de Rijksweg (1925). De bloembollenteelt deed het goed op de zandgronden van Het Koegras, het gaf bovendien veel werk, méér dan het veebedrijf. Alleen waren er in de beginperiode nogal eens problemen met de water huishouding. Om landelijke bekend heid te krijgen werd in 1931 een grote bloembollententoonstelling (Boltha) georganiseerd in de Donkere Duinen. Het was een succes, dat wel, maar de economische crisis van de jaren dertig deed de prijzen voor de bloembollen stevig kelderen. Tweede Wereldoorlog (1940-1945) Bij het uitbreken van de oorlog op 10 Bungalowpark De Zandloper tegen de Zanddijk. Links boven Julianadorp, 1 juli 1971 mei 1940 kreeg de Koegraspolder al direct met oorlogsgeweld te maken door luchtaanvallen op vliegveld De Kooy (gesticht 1918). Maar ook ove rig Koegras werd al snel met de oor log geconfronteerd doordat inwoners van Den Helder uit angst voor bom bardementen de polder in vluchtten. In eerste instantie vluchtte men voor Duitse luchtaanvallen, na de capitula tie al snel voor de geallieerden bom bardementen. Bombardementen die bedoeld waren voor de marinewerf of het vliegkamp, doch maar al te vaak burgerwoonhuizen troffen. Een aantal vluchtelingen werd voor lopig opgevangen in boerderijen, stallen, schuren en kippenboeten. Maar toen de winter kwam (en ook de bezetters woonruimte 'vorderden') moesten de meeste evacués uitwij ken naar elders (Anna Paulowna, Wieringerwaard, Wieringen, Schagen). Al in juni 1940 begon de Helderse busondernemer Van Koningsbruggen een busdienst Julianadorp-Den Helder, want de mannen moesten toch naar hun werk in Nieuwediep. Daarnaast was er na tuurlijk de trein (Halte Koegras). De kinderen gingen in de polder naar school hetgeen al snel ruim teproblemen betekende, zeker toen er in de school een noodziekenhuis moest worden ingericht. Er werd les gegeven in een bollenschuur (Belle en Teeuwen), de kerk, het café en het kerkgebouwtje van de Star of Hope Mission aan de Langevliet bracht uitkomst. De Friese Buurt aan de Kortevliet werd al gauw door de be zetters ontruimd: de huizen stonden veel te dicht bij het (militaire) vlieg veld. Al op 27 juni 1940 was er een bom gevallen op Kortevliet 18. Het echtpaar Van Buuren en hun zoontje Dirk kwamen daarbij om het leven, evenals kostganger M. Hollenberg en het Helderse echtpaar Van Vuuren dat daar -op de vlucht voor bombar dementen!- toevallig verbleef. Twee zoontjes van het echtpaar Van Buuren en het dochtertje van het echtpaar 36

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 38