van de Star of Hope Mission gehou den. Een en ander werd gefinancierd door mevrouw Stam, weduwe van een in Amerika rijk geworden za kenman. Als vaste voorganger was de 'evangelist' Adema aangesteld, een voormalig landarbeider uit de Anna Paulownapolder. Er waren con tacten met de Maranathabeweging in de Helderse Visbuurt (evangelist H. Kraak), maar er kwamen ook sprekers van elders onder meer uit Amsterdam. Na de oorlog is de bewe ging verlopen en is het evangelisatie lokaal verkocht. Pniël, een kerklokaal van de Gereformeerde kerk uit Den Helder is pas in 1948 in gebruik ge nomen. De rooms-katholieke kerk te Julianadorp is eveneens van na de oorlog. Het aantal rooms-katholieken in de Koegraspolder nam sterk toe door de vestiging van rooms-katholie- ke bloembollenkwekers uit 'de Zuid' (Hillegom, Lisse, Sassenheim). Behalve centrum voor het kerkelijk leven werd Julianadorp ook centrum voor het verenigingsleven. Reeds in 1906 was er sprake van de oprichting van een muziekvereniging (Kunstzin). Daarnaast was er een toneelvereni ging (Kunstmin). "Een uitvoering van de muziekvereniging zonder toneel was eenvoudig niet denkbaar".5 Toch wilde men op zomeravonden ook wel eens een openluchtconcert. En zo kwam er tenslotte na een groots opgezette geldinzameling door middel van een 'fancy-fair' een fraaie muziek tent (1927), nog altijd een sieraad aan het Loopuytpark. Uiteraard kwam er een voetbalvereni ging (1921). Hoewel men voor de burgerlijke stand en onderwijs (noodgedwongen) ge richt was op Den Helder, deed de be volking voor zover dat nodig was zelf de meeste boodschappen in Schagen of Callantsoog, een enkele keer zelfs in Alkmaar. Vooral de Schager markt dag (donderdag) was erg in trek, met name bij de (vee)boeren. In Den Helder had men ook nooit zoveel op met Julianadorp. Zo kwam er Fokveetentoon- stelling tijdens de viering in 1959. Praalwagen bij het feest van het 50-ja- rig bestaan van Julianadorp. Concours hippique tijdens de viering van het jubileum in 1959. pas in 1921 elektrisch licht en waterlei ding. Vooral de drinkwatervoorziening was zo nu en dan in droge zomers een groot probleem. En dat terwijl de stad zelf al sinds lang over een uitstekende watervoorziening beschikte. Bloembollenteelt Kort vóór de Eerste Wereldoorlog werd in het Koegrasgebied (evenals in Breezand en de Zijpe) vanuit 'de Zuid' de bloembollenteelt geïntroduceerd. De eerste bollen werden geplant (in 1912) bij A. Guldemond (Lisse) aan elkkontrql 35

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 37