huurwoningen werden er ook steeds meer particuliere woningen ge bouwd langs Parkstraat, Schoolweg en Proeftuinweg. In de jaren dertig volgden Landbouwstraat, Klaverstraat en Vlietstraat, in beginjaren veer tig de Jacob van der Veerstraat en Tuinbouwstraat. Er vestigden zich steeds meer bedrijven: enkele vracht- bedrijven en timmerbedrijven, een metsel- en stukadoorsbedrijf en nog een smederij. Boerenleenbank en Postkantoor waren er ook. Alleen een eigen 'dokter' kwam pas in 1935 (Swaters).4 De kerk in het midden Zo'n eeuw geleden was het nog van zelfsprekend dat de kerk in het mid den van het dorp stond. En zo werd er al in de beginperiode van het dorp in het centrum waar de Koegraspolder gesticht was, een kerk gebouwd. Een Nederlands-Hervormde kerk. Een eenvoudige zaalkerk op een rechthoekig grondplan aan de Parkstraat, de voordeur gericht naar het Loopuytpark, in het hart van het dorp. De kerk werd ingewijd op 30 april 1910 door ds. Antoine E. van Griethuijsen (1879-1950) predikant te Huisduinen, het oude zeedorp waar onder de polder Koegras (kerkelijk) ressorteerde. Van Griethuijsen, die in 1922 naar elders beroepen werd, was een sociaal bewogen man, die niet alleen pastoraal werk verrichtte, maar ook actief deelnam aan het vereni gingsleven. Was Julianadorp aanvan kelijk 'bijgemeente' van Huisduinen, later werden de rollen omgedraaid. In 1935 kwam er ook een pastorie naast de kerk en vervolgens werd Julianadorp kerkelijk zelfstandig. Sedert 1925 werden in een voormali ge bakkerij aan de Langevliet dichtbij het dorp evangelisatiebijeenkomsten Schildersbedrijf Kuit aan het Loopuyt park. (rechts) Kruidenier Maarten Noot met knecht Izaak Boas. (linksonder) Slagerij Jan Blaauboer aan de Schoolweg. Collectie Ton Slot. (rechts onder) p HÜISoi RiJTÜKèSCHILMR'

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 35