helft der vroegere bedragen. Van echte groei was er in de laatste decennia van de 19e eeuw geen sprake. In 1902 waren er 66 hoeven en 47 arbeiders woningen. Toch was er wel iets veranderd. Het aantal schapen was verminderd tot zo'n 2000 stuks, maar de runderteelt was toegenomen tot ongeveer 2500 dieren. Ook het aantal paarden was sterk gestegen als gevolg van de toege nomen akkerbouw. Een en ander had te maken met het toenemend gebruik van kunstmest en de sterk verbeterde waterbeheersing in de polder. Het akkerbouwareaal in de overwegend zandige Koegraspolder, rond 1900 nog slechts 300 hectare, was tien jaar later bijna 400 hectare groot en weer tien jaar later bijna 500 hectare. Maar de veeteelt bleef het belangrijkst.3 Zuivelfabriekjes Vóór 1891 werd de melk verkocht aan Helderse melkhandelaren. Toen de rundveestapel groter werd en de melkproductie toenam, daalden de melkprijzen die de handelaren wilden betalen. Een aantal boeren besloot daarop tot de stichting van de coöpe ratieve kaasfabriek De Eersteling op de hoek Langevliet/Callantsogervaart. In 1900 werd De Eendracht gesticht aan de Kortevliet. Vervolgens werden er in 1908 nog eens twee fabriekjes in gebruik genomen, Nieuw Leven, later omgedoopt tot Juliana aan het Loopuytpark en Koegras aan de zuid kant van de Callantsogervaart. Zo'n twintig jaar later, in 1927 werd De Vooruitgang aan de Van Foreestweg gebouwd, een fabriek waar kaas én boter gemaakt werd. Tot dan toe hadden de boeren, of eigenlijk de boerinnen, zelf de boter gemaakt. In datzelfde jaar werd overigens de kaasfabriek Juliana gesloten en om gebouwd tot postkantoor. Drie jaar later werden ook De Eendracht en De Eersteling gesloten. Na de Tweede Wereldoorlog (1940-1945) fuseerden de nog bestaande fabrieken Koegras en De Vooruitgang, waarbij de eerst- Veerhuis West Einde. Collectie Ton Slot. Veer West Einde (2008). Veerpont bij het buurtschap De Kooy. Collectie Ton Slot. genoemde fabriek werd gesloten. Toen door de ont wikkeling van de bloembollenteelt de melkproductie sterk verminderde, werd tenslotte (in 1963) ook De Vooruitgang ge sloten. Loopuytdorp In 1907 vond Pieter Loopuyt, een kleinzoon van de man die ooit het hele Koegras in zijn bezit had, een aantal mensen, meest familieleden, bereid om met hem een maat schap te vormen. Deze maatschap kocht 2,6 hec tare grond in de nabijheid van de gemeenteschool in het centrum van de polder, van boven naar beneden: Veerman Thijs Muntjewerf zet een fietser over bij het West Einde. Collectie Ton Slot. VEER 31

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 33