Zogenaamde 'drakentandversperring' aan de kop van de tankval bij de Zanddijk. Collectie Ton Slot. Op de voorgrond restanten van de 'drakentandversperring' aan de voet van de Zanddijk (2006). Kort na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog werd Den Helder getrof fen door zware bombardementen. Veel gezinnen vluchtten de stad uit en vonden een onderkomen in Julianadorp, 't Zand, Anna Paulowna en andere dorpen in de Noordkop. In Julianadorp werd voor geëvacueerde kinderen uit Den Helder, bij gebrek aan goede ruimte, onderwijs gegeven in de open lucht. (Uit: Lager onderwijs in de spiegel der geschiedenis 1801-1976, s-Gravenhage, 1976). te beginnen werden tijdens de meida gen diverse polderwegen door onze strijdkrachten doorgestoken in ver band met het stellen van inundaties tot afgrendeling van de marinebasis Den Helder. Het vee aan de Lange- en Middenvliet moest worden afgevoerd naar elders. Hoewel de inundatie niet lang duurde, werden het gras en de gewassen toch vernield. Een groep van 20 veehouders ontving bij elkaar 41.000 kilo hooi om hun vee door de winter te krijgen. De polder claimde naderhand 125 gulden voor het her stel van de vernielde wegen. Voorjaar 1941 vorderde de Duitse bezetter de sluiswachterswoning aan de Dog gersvaart. Voorman en sluiswachter H. Stompedissel week uit naar een noodwoning in Julianadorp en ver zocht om een tegemoetkoming in de huur. De polder verleende hem een vergoeding van 100 gulden. Voorts werd een schuur van de polder aan de Klaverstraat in Julianadorp in gebruik genomen als onderkomen voor het gezin van P.H.G.B. Gode, dat uit het herhaaldelijk gebombardeerde Den Helder was geëvacueerd. Het Bureau Vluchtelingenzorg Den Helder liet de schuur verbeteren zodat die beter geschikt was voor bewoning. De versterking van het landfront van Den Helder door de Duitse strijdkrachten veroorzaakte grote moeilijkheden. Ten zuiden van Juli- anadorp werd tussen de Zanddijk en het Noordhollands Kanaal een grote verdedigingslinie aangelegd. Deze 22

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 24