Alkmaar-Den Hel der was deze weg als openbaar erkend, maar aangaande de overweg niets naders bepaald. De Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschap pij (HIJSM) behandelde hem daarom als een particuliere overweg, zoals die bijvoorbeeld voor boeren was aange legd om naar hun land te komen. De boeren dienden zelf voor een deugdelijke afsluiting te zorgen. Het polderbe stuur stelde zich echter op het standpunt dat er aangaande de overweg in de Middenvliet in 1863 gewoon een ver gissing was gemaakt en dat de spoorwegen voor de beveiliging van de overgang moesten zor gen. In november 1890 liet de HIJSM wegens de gebrekkige afsluiting bij het passeren van treinen proces-verbaal tegen dijkgraaf Dirk van Fo- reest opmaken. Hij werd op 18 maart 1891 in ho ger beroep vrijgesproken. Hiermee was de kwestie echter niet opgelost. De HIJSM zette in de avond van 30 december 1891 haar positie kracht bij door de weg met een Dieseltrein over de spoorbrug richting Den Helder. Collectie Ton Slot. manshoge versperring van spoorbiels en prik keldraad af te sluiten. Een en ander tot ongerief van de inwoners van Het Koegras en grote woede van het polderbestuur. Het stelde zich op het standpunt dat er van "machtmisbruik van de directie van de HIJSM sprake was, die bovendien "met brutaal geweld Recht en Vrijheid heeft ver kracht". Pas op 17 maart 1892 werd de versperring verwijderd. De Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten stelde ondertussen een onderzoek in. Het eindresultaat was dat de HIJSM voor de afsluiting moest zorgen. Die bleek vervolgens van plan de bedie ning te combineren met de overgang in de Doggersvaartweg. De polder wilde echter het liefst afzonderlijke bediening van de twee overwegen en zegde in 1893 een bijdrage in de extra kosten van 75 gulden per jaar toe. Dirk van Foreest bleef de hele kwestie nog lang dwars zitten. Hij besprak de hele kwestie gedetailleerd in zijn boekje Koegras-archief uit 1902. Zes jaar later, in 1908, kocht hij de ge noemde financiële verplichting uit eigen zak af voor 2.143 gulden. Spoorbrug Koegras 1920. Rechts de spoorhuisjes van het bedienend personeel Halte Koegras. 19

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 21