Koegras-archief 1849-1981 Het polderbestuur van Het Koegras: organisatie, taken en werkzaamheden Inleiding In 1902 verscheen in Den Helder het eerste boekje over de historie van Het Koegras. Het draagt de titel Koegras- archief 1849-1902. Een auteur wordt nergens genoemd, maar uit bewaard gebleven brieven blijkt dat het is sa mengesteld door jhr.mr. Dirk van Fo- reest (1829-1921). Hij was meer dan een kwart eeuw, van 1874 tot 1905, dijkgraaf van de door hem zeer ge liefde polder. Dit voorjaar kwam een totale herinventarisatie gereed van het ongeveer 5XZ meter papier om vattende archief van de polder.1 Een goede archiefinventaris bevat altijd een inleiding waarin een overzichtje van de historie van de archiefvormer wordt gegeven met nadruk op de wijze waarop die functioneerde en het takenpakket. De archiefvormer is in dit geval het waterschap dat de polder bestuurde. Dit artikel is een bewerking van de inleiding op die nieuwe inventaris. Daarom heeft het dezelfde titel als het boekje van Dirk van Foreest: Koegras- archief. Het zal na het voorgaande duidelijk zijn dat de nadruk ligt op het polderbestuur, de wijze waarop dat georganiseerd was, zijn taken en werkzaamheden. Soms is het mis schien een beetje droge kost, maar het polderbestuur heeft wel ruim een eeuw voor droge, en 's zomers bij droogte juist voldoende natte voeten gezorgd. We nemen een aanloop met een korte beschrijving van de polder historie in de jaren 1849-1873, toen deze in zijn geheel eigendom was van 1 D. Aten, Inventaris van het archief van de polder Het Koegras en gedeponeerde archieven (1839) 1873-1975 (1981) (Regionaal Historisch Centrum Alk maar 2009). Mr. Pieter Loopuyt (1791-1872). mr. Pieter Loopuyt (1791-1872), een gefortuneerde koopman, fabrikant en bankier uit Schiedam. Het archief bevat de nodige bescheiden uit deze periode. Ze werden ingevolge testa mentaire beschikking na het over lijden van oud-dijkgraaf P. Loopuyt (1859-1924) -een kleinzoon- aan de polder overgedragen. De aanloop is nodig om de achtergronden van de oprichting van de polder Het Koegras als zelf standig waterschap duidelijk te maken. Loopuyt bepaalde tevens dat het ar chief van de door hem opgerichte Maatschap tot Exploitatie van het Bouwterrein in Den Polder Het Koegras na zijn Stafcaart van Het Koegras 1858 met ingetekende spoor lijn. overlijden insgelijks naar de polder moest. Deze Maatschap stichtte het huidige Julianadorp. In een ander artikel in dit nummer van Levend Verleden wordt dieper op de Maat schap en de stichting van het jubi lerende dorp ingegaan en daarom wordt die historie in het onderstaande slechts kort aangestipt. Ten slotte is een notenapparaat met verwijzingen naar de geraadpleegde literatuur en archie&ronnen achterwege gelaten. De oorspronkelijke inleiding op de archiefinventaris is echter wel gean noteerd en geïnteresseerden kunnen daarin terecht. De inventaris kan wor den ingezien bij het Regionaal Archief Alkmaar, waar ook het polderarchief is ondergebracht. Het Koegras als privé-bezit van P. Loopuyt Het Koegras was oorspronkelijk een gebied van slibberige zandgronden, wadden en gorsen. Op de hoge gron den stond een enkele schapenboet. 15

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 17