Er rest ons niets tastbaars van de En gelse invasie. Of het moeten de spo radische bodemvondsten zijn, zoals de tinnen knoop van een uniformjas, gevonden in het najaar van 1986 in het Zwanenwater bij Callantsoog of de ovale koperen regimentskoppel met riembeslag bij de Slaperdijk in Schoorl. En ten noorden van Groote Keeten ligt een vijf hectare groot stuk land dat door de plaatselijke boeren "het Oorlogsstuk" wordt genoemd. De aftocht van de Engelse en Russische troepen bij Den Helder in november 1799, door Jan Anthonie Langendijk. Maar hun legers waren tijdens de veldtocht in Noord-Holland in het nadeel door wanorde, het koude natte weer, ziekten en de slechte aanvoer van voedsel en voorraden uit Enge land via de haven van Den Helder. De legers moesten na de Slag bij Castri- cum op 7 oktober capituleren en zich terugtrekken tot in de Zijpe. Na het Verdrag van Alkmaar op 18 oktober begon de roemloze terugtocht. Op 19 november 1799 verlieten de laatste troepen de republiek. Tragisch genoeg zijn er veel slachtof fers gevallen. Er was ook materiële schade. Zoals bij Pieter Filmer van boerderij de Kleijne Keet aan de Zanddijk, de hoeve die direct achter de duinen lag waar de invasie plaats vond. Hij stond met vier paarden en een fiks schadebedrag op de lijst van vorderingen. De totale schade van Filmer bedroeg duizenden guldens, al zijn vee en gereedschap was hem ontnomen. Net als van de verderop gelegen boerderijen in Het Koegras, ook daar waren de boeren van hun bezittingen en hun vee beroofd. Op 19 november 1799 verlieten de laatste troepen ons land, naar een ets door Reinier Vinkeles. Daar werden jaren geleden tijdens werkzaamheden nog enkele 13 pond zware kanonskogels gevonden, gaaf en zwart van kleur met een doorsnee van zo'n 13 cm. Soortgelijke kogels werden ook, met de restanten van een musket, in het Bot- gat ten noorden van Groote Keeten in de duinen gevon den. In mei 1986 meldde de Helderse Courant dat op het strand het skelet was gevonden van een tijdens de inva sie gesneuvelde militair, in de omge ving lagen een paar uniformknopen en een musketkogel. Rens Schendelaar Bron: De lange herfst van 1799, een uitgave van de Stichting Herdenking 1799. 14

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 16