waren, dog wat de nagt zal op leeve- ren is voor ons onbekend". De bevelhebbers van de Franse en Ba taafse troepen hadden besloten om het centrum van de landing zwak te verde digen en de vijand na de landing vanaf beide flanken gelijktijdig aan te vallen. De bataljons in het centrum kregen de taak de vijand het binnenland in te lokken, waarna de beide flanken zouden aanvallen. De rechterflank bestond uit ongeveer 2.100 man. Hun positie was zuid van Den Helder, iets ten zuiden van Huisduinen en op het Het Koegras. De linkerflank stond ten noorden van Callantsoog bij Groote Keeten tot richting Schagen met 5.000 man. De Engelsen hadden het plan beraamd om bij gunstig weer op de zuidelijke stranden tussen Huisduinen en Callantsoog aan land te gaan. In de rug van de Helderse stelling en buiten bereik van het geschut van de kustver dediging. En eindelijk, voorafgegaan door een hevig bombardement op de kust vanaf de Engelse vloot, werden op 27 augustus de eerste 2.500 man En gelse troepen aan land gezet ter hoogte van Callantsoog. Het weer was redelijk goed, al zorgde de sterke branding ervoor dat een aantal boten omsloeg en ongeveer twintig soldaten verdron ken. De Engelsen kwamen aan land zonder tegenstand, omdat het sterke kanonvuur van de vloot de Bataafse eenheden dwong de duinrand te ver laten. Een ooggetuige schreef over het geschut: alles dreunde, grote vrees en bekommernis kreeg bij een ieder de overhand". pc Hoeve De Kleine Keet aan de Zanddijk ter hoogte van strandslag Falga. Tijdens de Engelse inval werd de hoeve van het vee en de inventaris beroofd. trok zijn leger zich verder terug in de Zijpe. Tevens gaf hij order de Marsdiep dorpen te ontruimen en het geschut te vernagelen. De daar gelegerde troepen trokken ook naar de Zijpe. Op veilige afstand van de Engelsen gingen zij ach terlangs de nollenduinen, over zwinnen en kreekjes en door het moeilijk begaan bare, moerasachtige gebied van de Schootervlakte en Het Koegras. De commandant schreef daarover: "Eindelijk ben ik met eenen afgematte troep, des nachts om 2 uren aan het Zand gearriveerd". Ondertussen gingen de Engelsen door met het ontschepen van hun troepen. Drie uur na de landing waren er al 7.000 man aan land gezet. De - Engelsen beperkten zich - bij Huisduinen tot het in bedwang houden Hoeve De Kleine Keet aan de Zanddijk (1997). Toen de eerste Engelse troepen aan land waren dreven zij de Bataven na een fel gevecht achteruit, tot in het moerassige Koegras ten oosten van de Zanddijk Daar waren zij dus danig verzwakt door grote verlie zen, dat ze geen bedreiging meer vorm den voor de Engelsen. Nadat de Bataafse bevelhebber het gevecht had gestaakt van de Bataafse troepen en lieten eenheden achter vanwege de aan wezigheid van Bataafse troepen in Het Koegras. De Een 13 pond zware kanonskogel, tijdens werkzaamheden in Het Koegras gevon den. overige Engelsen rukten op naar het zui den. De volgende dag werd Den Helder met Huisduinen ingenomen. De door Engeland vurig gehoopte Ba taafse opstand bleef uit, want de Hol landers waren nog niet vergeten dat vanaf 1780 (uitbreken Vierde Engelse Oorlog) onze kust bijna voortdurend werd geblokkeerd door een Engelse scheepsmacht die handel en visserij vrijwel onmogelijk maakte. En tegen de Fransen gekeerd zijn wil nog niet zeggen, dat de kant van de Engelsen werd gekozen. Dat is de Engelse inval fataal geworden. Er werd dan ook niet één beslissende slag gewonnen. On danks de Russische versterkingen die vanaf 13 september in de haven van Den Helder arriveerden. De Russen vormden sinds 1798 een coalitie met de Engelsen om gezamenlijk de Fran se hegemonie in Europa te bestrijden. 13 ifHê •••-_ t -

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 15