De Engelse invasie op de stranden van Het Koegras in 1799 Met het uitbreken van de Vierde Engelse Oorlog (1780-1784) kon den de vroegere bewoners van Het Koegras niet vermoeden dat er een periode aanbrak van onrust en dreiging, met een Franse bezetting tot 1814 en een invasie vanuit zee. Maakte in 1784 de Vrede van Parijs nog een einde aan de Engelse oorlog, de Fransen streefden naar meer, zij wilden de absolute macht in Europa. Met als gevolg dat Frankrijk op 1 februari 1793 de oorlog verklaarde aan de koning van Engeland en aan de stadhouder van de Nederlanden. In 1795 kwamen de Fransen ons land 'bevrijden' van het machtsmisbruik van de regenten, van het verdorven regeringsstelsel en de groeiende tegenstellingen tussen arm en rijk. Ons land kreeg een nieuwe naam: de Bataafse Republiek. En de Bataafse en de Franse Republiek sloten een verbond, zij verklaarden geen afzon derlijke vrede met Engeland te slui ten. Engeland was nu nog meer dan voorheen de gevreesde vijand, zodat de verdediging langs de kust werd versterkt. Op de dijk en op de stran den liepen gewapende regimenten de wacht. Er was zelfs een bewaakte uit kijkpost op de Zanddijk. De vrees was terecht, want de Engelsen beraamden het stoutmoedige plan om de Fransen door middel van een invasie ons land uit te jagen en de stadhouder weer aan de macht te helpen. Op 13 augustus 1799 zeilde vanaf de Engelse kust een enorme vloot uit met een leger van 12.000 man aan boord. De bevelhebber wist dat Den Helder en de zuidelijke kuststrook niet zwaar verdedigd werden. Het plan was dat zijn troepen van daaruit met een veld tocht richting de hoofdstad zouden marcheren, met als doel de inname van Amsterdam. De kustbevolking had de vooruitgeposte schepen al opgemerkt voordat op de 21e augus tus de vloot op twee mijl van Texel ankerde. De spanning was groot. Wat waren de plannen en vooral, waar gingen de Engelsen aan land. Want dat er een invasie zou komen, daar twijfelde niemand aan. Op 26 augus tus werd de vloot waargenomen voor de kust waar de landing plaats zou vinden: tussen Huisduinen en Groote Keeten. En op 27 augustus ontving het Helders dorpsbestuur het be richt dat: "Heeden morgen voor onse kusten en wel af en aan de Groote en Kleijne Keete eene vloot van ongeveer 140 vijandelijke scheepen van on der scheijdene grooten zijn gekoo- men welke aldaar den geheele dag ten ancker hebben geleegen, uijtgesonderd eenige kotters en kleijne scheepen heen en weder zeijlende en zelfs tot Kijkduijn zijn geweest, 't welk ten gevolge heeft dat heden avond van die gemelde vloot op onze kust wierd geschooten met hauwitzers om en bij het campement dat bij Kijkduin lag wierd gevuurd het geen alhier groote verontrusting veroorzaakt. De militaire alhier zijn zoo als uw kunt begrijpen alle in be weeging, en kunnen uw tevens nog berigten als dat heeden avond om half agt nog geen Engelschen aan de wal Geschut van het Nederlandse korps rijdende artillerie in de duinstreek. Naar een schets van Reinier Vinkeles. Collectie sectie militaire geschiedenis KL. Strand en duinen ten zuiden van Den Helder. 11

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 13