i Middeleeuws zwin in zuidelijk deel van Het Koegras I Kaart van het Koegrasgebied van Bathasar Florisz van Berckenrode (1621). In het landelijk gebied vormt de Cal- lantsogervaart de zuidelijke gemeen tegrens van Den Helder. Daarachter ligt het deel van Het Koegras dat behoort aan de gemeente Callantsoog en dat eindigt bij de Helmweg van Groote Keeten. Op het land worden bollen geteeld, er graast vee en er liggen uitgestrekte weide- en hooi landen van de veehouders. Het is een bijzonder gebied, vooral omdat zich daar een zwin bevindt als overblijf sel van het Kleigat. Dit gat was een van de drie zeegaten waardoor vele eeuwen geleden het vloedwater over Het Koegras stroomde. Het Kleigat liep als een open verbinding door de duinen landinwaarts ter hoogte van het voormalig schietterrein Botgat. De andere zeegaten waren het Buyse- gat, ongeveer ter hoogte van de Van Foreestweg, en het Heersdiep iets ten zuiden van de Donkere Duinen. Het binnenstromend vloedwater van het Kleigat onderhield in het zuidelijk deel van Het Koegras een groot gebied van schorren en zwinnen dat de Slenk of het Groot Zwin werd genoemd. De waterloop stopte in de 16e eeuw als gevolg van stroomveranderingen langs de zeekust zodat het Noord- zeewater niet meer door de zeegaten kwam. Stuifduintjes en de aanleg van de Zanddijk in 1610 zorgden voor een definitieve afsluiting. Van dit ooit waterrijke gebied is een waardevol zwin behouden gebleven. Het bevindt zich ten noorden van de Helmweg in het gedeelte van het land dat zich onderscheidt door lichte niveauver schillen achter de boerenplaats op nummer 27. Wat opvalt is dat het door de plaatselijke boeren nog steeds het Zwin wordt genoemd. Daarbij is het nog ongerept. Het heeft een lengte van circa 90 meter en een breedte van 8 meter, het water is er helder, je kunt 9

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 11