Jan T. Bremer Luchtfoto van Het Koegras op 22 juni 1973 gezien in noordwestelijke richting. gereed om naar of van de Hoofdstad de rijke ladingen over te brengen Daar overziet men vóór zich dat on metelijk veld van het Koegras, waar kudden jong hoornvee of paarden en duizenden schapen in het wild grazen en ten zuiden die eenzame keeten, de eenige woningen daaromstreeks, waarvan de bewoners aan de Patriar chen gelijken Wanneer men van verre het hoofd der woning, met een verrekijker in de hand, ziet opsporen waar zijn kudden zich bevinden en op een wenk zijne knechten te paard ziet wegrennen om orde te herstellen waar onraad is, kan men zich verbeelden de Italiaanse herders op hunnen step pen te zien." Meer dan een tiental hoeven stond er niet. Pas in 1840 werden er veertien boerenwoningen bijgebouwd. Nog in 1849, toen het land door de Staat (voor de prijs van 178 gulden per hectare) van de hand werd gedaan, waren er niet meer dan 25 boerde rijen met 772 koeien, 153 paarden en 3269 schapen in een gebied van bijna vierduizend hectare. Een schaap op ruim één hectare, een koe op ruim vijf hectares. Natuurlijk waren er vooral in het duingebied talloze konijnen. En vogels waren er ook, vele tiendui zenden: kievieten, tureluurs, grutto's, wulpen, sterns, scholeksters en meeu wen, ontelbaar veel meeuwen. En na tuurlijk ook eenden, wilde eenden en ganzen die men probeerde te vangen in de eendenkooien bij Quelderduin en in een oud wiel even ten noorden van de latere Kolksluis. Maar verder was het land leeg, onher bergzaam en van een schier eindeloze uitgestrektheid. Onland, door de meesten gevreesd en gemeden. Een gebied waar men alleen doortrok als het strikt noodzakelijk was. En dan trok men toch altijd met anderen, zelden alleen. Maar ook het samen gaan was nog geen garantie dat men er veilig en wel doorheen kwam. Wie een ongeluk overkwam of onwel werd in deze enorme uitgestrektheid was geheel a&ankelijk van zijn reisgeno ten. Noten 1 Dirk Burger van Schoorl, Chronyk van de stadMedemblik (Hoorn,1708). 2 Jan T. Bremer, Varensgasten en ander volk (Schoorl 1987) 3 H. Schoorl, Zeshonderd jaar water en land (Groningen 1973). 4 J.T. Bremer, Zijpe deel II (1813-1920) (Schoorl 1991). 8

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 10