controles af. Maatschappelijk verzet is te breken; hier gaat het om volks gewoonten, vergelijkbaar met paling trekken en katknuppelen. Meneer Klink, het wordt een taaie strijd! Ontwikkelt onze uitvinder Kees Groot een manier om mossellarven zich te laten hechten aan netten met drijvers in zee, strijkt een Zeeuws bedrijf een half miljoen euro subsidie op van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. Het be drijf naastte Kees' idee. De rechter wil dat het ministerie de subsidietoe kenning herziet. Groot krijgt gelijk; of hij daar wijzer van wordt, is niet duidelijk. Sint Maarten, de dag waarop kinde ren 's avonds met hun lampionnetjes weer en wind trotseren, mist meer en meer de oorsprong. Rijken delen niet met armen. Het is snoep scoren, plas tic tassen vol. Hoe deze mooie traditie weer in goede banen kan worden ge leid, is duister. Orthopedisch chirurg Benink neemt van een internationaal congres een methode mee om opgekweekte kraak beencellen terug te plaatsen in een beschadigd gewricht. De methode is ontwikkeld in Korea. Helderse ge neeskunde blijft scoren. Dat het Ge- mini niet wil zeggen hoeveel mensen in het ziekenhuis sterven, is niet van deze tijd. De emancipatie van de pati ënt heeft nog een lange weg te gaan. Hoewel in de randstad de wachtlijs ten in de jeugdzorg voor een groot deel zijn weggewerkt, lopen die in Den Helder op. Jongeren tussen de 12 en 16 jaar, met spijbel-, drank- of drugsproblemen, krijgen soms na vijf maanden hulp. Misschien zou Bureau Jeugdzorg zich moeten beperken tot zijn kerntaken en sociaal-cultureel jongerenwerk overlaten aan andere instellingen. Julianadorp gaat met zijn tijd mee. Na tijden van pruttelen is het gebeurd met 'Prins Hendrik'. Een mooi, bruin café gaat tot het verleden behoren. Als het mee zit, krijgt Den Helder er een der tien-in- een-dozijn eetgelegenheid bij. Het voormalige pompstation aan de rand van de Grafelijkheidsduinen in Huisduinen is verbouwd tot gast- atelier. Sinds de opening verblijven de kunstenaars Klaar van der Lippe en haar partner Bart Stuart in het pompstation. Niet om kunst te ma ken - hoewel, het bloed kruipt waar het niet gaan kan - maar als, om een bekend Helders woord te gebruiken, kwartiermakers. Na hun vertrek kun nen de kunstenaars uit den vreemde daar hun creatieve honger stillen. De kwartiermakers zijn in stad en dorp warm onthaald en daarom doen zij wat terug. Op zaterdag 22 november is het open huis. Het publiek stroomt toe. Waar zouden die pompen zijn gebleven? Schoenenzaak Pfannini sluit de deu ren. Modezaak Street One vestigt zich in het pand aan wat eens de 'eerste straat' was. Ijs- en koffiesalon, een paar honderd meter verder, is opge doekt. Zelfs steakhouse/pizzeria Roma in Tuindorp heeft de feestdagen niet gehaald. Eind december volgt Mantje Mode, na veertig jaar. Lokale voor boden van de kredietcrisis? Crisis of niet, op 5 december is hij jarig, Sinterklaas. Op 15 november is de Klaas der Klazen intocht in Den Helder, gevolgd door bezoeken aan Julianadorp en Huis duinen op de 22e van die maand. Noorderhaven is, evenals andere regionale instellingen voor mensen met een verstandelijke beperking, opgeslokt door 's Heerenloo. Deze landelijke koepel bouwt een effectieve en efficiënte organisatie. Eerst moest 'automatisering' naar de vestiging in Amersfoort verhuizen, nu gaat de salarisadministratie. Het bekende pa troon, stafafdelingen worden gecen traliseerd en de vervreemding van de kerntaken, de daadwerkelijke onder steuning van de cliënten, sluipt naar binnen. Ongetwijfeld kent ook deze instelling onaantastbare directeur bestuurders. Nog een initiatief in de categorie hu mor. De Volksuniversiteit is een echt Helderse instelling: als alles wat maar een beetje heeft te beleggen, zijn eu- rootjes heeft zien verdampen, wordt achteraf een cursus Beleggen aange boden. Eerst maar even sparen voor de volgende ronde. Op 21 november kampt het land met De geschonden 'Schorpioen' een ouderwetse storm. Ramschip Schorpioen breekt door de teugels en neemt de Abraham Crijnssen te grazen. Wel, die kan tegen een stootje De Schorpioen is met blutsen en bla ren tot rust gekomen. (Oud-)wervia- nen zullen haar wel opkalefateren. December December komt terug op de sterfte cijfers in ziekenhuizen. Publieke druk heeft niet tot resultaat dat ziekenhui zen met cijfers over de brug komen. Meneer Korver van ons ziekenhuis houdt de kaken ook stevig op elkaar. De Tweede Kamer eist nu van minis ter Klink - ja, die van het roken - dat de Inspectie van de Volksgezondheid met de cijfers op de proppen komt. De nieuwsgierigheid van de burger is een beetje tweeslachtig. Enerzijds wil hij best weten of hij met een gerust hart voor opname naar het Gemini kan afreizen, anderzijds heeft hij iets 125

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 31