Hedendaagse Historische Voorvallen Na een wilde zomer schijnt de kalmte Den Helder te overdekken als een warme deken. De dagen vallen even rustig als de bladeren in de gele grachten van de dichter j.C. Bloem. Oktober Oktober is de maand van uitstel en stekkers. Het begint met de capitulatie van het constructiebedrijf Multime- taal. De grondlegger van het bedrijf, Dorus Hulsebos, laat jarengeleden een schaalmodel maken van een con structie voor het afdekken van pijpen van boorputten in de Noordzee. Zo kunnen, bij het slepen van netten en kabels over de zeebodem, de uitste kende pijpen niet worden beschadigd. Bij het oppakken van het model, een soort van piramide zonder spits, vouwt het automatisch samen. Deze eigenschap van de constructie was toeval, maar uitermate functioneel bij verscheping van de afdekkers. De offshore-industrie had veel belangstel ling. Voor de productie is een locatie bij de haven wenselijk. Voormalig wethouder Kip bemid delt bij het in gebruik kunnen nemen van het gebouw van de marine aan de Koopvaardersbinnenhaven. Het inkrimpen van de Koninklijke Marine levert Den Helder bij wijze van uit zondering meer werk op. De locatie van Multimetaal is na enkele jaren opgeëist voor een derde korps(je) mariniers. Na tien jaar getouwtrek is het voorbij. Multimetaal verkast naar Kooypunt. In de Stadshal is de '55plus beurs'. In de stands vinden de senioren veel van hun gading, van zorghotel, ide ale bedden, allerlei hulpmiddelen, boosters, rollators, elektrische fietsen, trapliften, en stenen. Nee, geen bakstenen, maar helende mineralen. Elk mineraal schijnt unieke genees krachtige eigenschappen te hebben. Het dragen van de steentjes moet wel samengaan met het gebruik van me dicijnen. Van geloven in wonderen is nooit iemand slechter geworden. Flappentap Fortis doet het Of het Gemini nieuwe huisvesting krijgt, is twijfelachtig geworden. Het bestuur overweegt uitstel van de nieuwbouw met drie jaar. De hoge boekwaarde van het huidige zieken huis en de financiering vormen de aanleiding. Over de salarisverhoging van de directeur/bestuurder met 10% tot 200.000 per jaar is heen te ko men. Uitstel is er niet voor de Christelijke Oranjevereniging. Enkele bestuurs leden, met als boegbeeld mevrouw Algra-Korperaal, doen de stad jaar in jaar uit 'Oranje' kleuren, letterlijk en figuurlijk. Helaas, de 350 leden zijn in feite donateurs. Voor vergaderingen, or ganiseren en besturen zijn zij niet te porren. Daarom is begin oktober het besluit genomen de stekker eruit te trekken. Op 31 december 2008 houdt de vereniging op te bestaan. Dit in schril contrast met de grote belang stelling van de onderdanen voor het vorstenhuis. De stekker gaat niet uit de terminale Fortis-bank. De sociaal-democraat Wouter Bos nationaliseert Fortis, door alle Nederlandse onderdelen, incluis ABN Amro, volledig over te nemen voor het lieve sommetje van 16,8 miljard. Dat ziet er zo uit: 16.800.000.000 en is gelijk aan 1.000 per Nederlander. Bij de overname plannen gebruiken Bos cum suis de codenaam 'pecunia non olet' (geld stinkt niet). Wat zijn wij rijk! Voor alle zekerheid toch even kijken of de flappentap aan het Julianaplein het nog doet. De gemeente Den Helder heeft wel een tap, maar geen flap. Daarom ligt het gemeentebestuur niet wakker van de kredietcrisis. Toch zijn er zeker twee redenen om af en toe wakker te schrikken. Leven op de pof houdt een keer op. Slaapt men daar door heen, dan kan 'temporisering' van de stadshartplannen zorgen voor hazen slaapjes. In de plaats van stenen zijn bomen een dankbaar alternatief. De groene long blijft groeien. Er komen bomen in de middenberm van de Middenweg, er komt een stadspark. Als er 'verboden toegang' borden komen, dan is het beheer aan Landschap Noord-Holland gegund. Het weer is er altijd en overal; toen, nu en straks. In het eerste weekend van oktober is het raak. Woningen, winkels, schuren en straten staan blank. Het KNMI spreekt van ex treme regenval in de Noordkop. Den Helder piekt met 78 mm regen. Het Nollenproject van wijlen Ruud van de Wint krijgt de Prijs voor de Culturele Arbeid van het Prins Bern- hard Cultuurfonds. De stichting De Nollen neemt de prijs, een bedrag van 7.500, in ontvangst voor het beheer van kunst die de erfgenamen behoort. Stichting en familie Van de Wint voe ren een jarenlange bittere strijd om de nalatenschap van de kunstenaar. In de regel kent zo een strijd slechts verliezers. 122

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 28