Geloven in de Stad neervallende granaatscherven geveld werden. Granaatscherven, die we in het water van de Binnenhaven zagen vallen, ja die we - soms nog warm - van de straat opraapten! Maar toen was het ook alweer voor bij. Vijf dagen slechts had de strijd geduurd. De ochtend na de capitulatie zagen we de eerste Duitse soldaten de stad al binnentrekken. En al gauw leek het of ze er altijd geweest waren en leek het leven op oude voet door te gaan. Maar dat was slechts schijn, want al gauw kwamen de eerste bom bardementen door de geallieerden. Bommen bedoeld voor de rijkswerf troffen maar al te vaak de woningen van de burgers van Den Helder. Al gauw kwam er een ware uittocht op gang. Ook ons gezin vertrok. We heb ben enige tijd in 't Zand vertoefd, vervolgens een week in Warmond (bij een dienstkameraad van vader), daarna op een 'bolletje' - een klein model botter - van ome Piet in de Van Ewijcksvaart en tenslotte op Wieringen. Maar toen het wat rus tiger leek, toch weer terug naar de Binnenhaven in Nieuwediep. Ieder van ons probeerde iets te verdienen, wat in een zo goed als verlaten stad als Den Helder niet eenvoudig was. Zo werkte ik die zomer hele dagen en mijn jonge broer Okko (1932) halve dagen bij een gemengd bedrijf, met akkerbouw en veeteelt dus, even bui ten de stad in het Koegras. Dat bracht niet alleen een beetje geld op, maar, wat belangrijker was, ook wat melk. Op een van die mooie meidagen in 1944 zaten we 's morgens zo rond half acht in de keuken een broodje te eten toen we plotseling licht mitrailleur- vuur hoorden. Een beetje ongewoon, want normaal gesproken zouden we eerst luchtalarm gehoord moeten hebben. Ook zou het schieten heviger geweest zijn en vooral ook zwaarder. Onder die omstandigheden zouden we binnen gebleven zijn, dat hadden we zo langzamerhand wel geleerd. Maar nu klonk het anders en toch nieuwsgierig geworden liepen we met ons broodje in de hand in de rich ting van de poort vanwaar het geluid kwam. Gebukt, Okke rechts, ik links, loerden we naar alle kanten, maar konden nog steeds niks bijzonders ontdekken. We hoorden wel vliegtui gen, maar zagen ze niet. Tot plotse ling een enorme explosie ons meters terug de steeg in slingerde. Eerst is er een poosje niets, dan ben je ver doofd, daarna probeer je langzaam tot je positieven te komen. Maar als je geen bloed ziet, verder geen pijn voelt, niets van een verwonding kan ontdekken, maakt de schrik plaats voor verbazing. Verbazing dat er als door een wonder niks onherstel baars was gebeurd. Maar plotseling begon Okke die naast me lag, te schreeuwen dat hij gewond was. Eerst dacht ik nog: hij is alleen maar geschrokken, want ook bij hem zag ik zo gauw niets. Intussen waren we allebei overeind gekrabbeld en naar binnen gerend waar moeder, door het lawaai wak ker geworden, op ons afkwam. Moeder, rustig als altijd, had weinig woorden nodig en deed Okke zijn hemd uit. Toen pas zag ik dat hij een centimeters diepe vleeswond in zijn rug had en enkele kleine wondjes aan zijn hoofd. Okke werd naar het ziekenhuis gebracht waar de wonden werden behandeld. Een duidelijk litteken op zijn rug herinnerde later aan dit voorval. Het was waarschijn lijk een vliegtuiggranaat geweest, die nauwelijks een meter boven ons hoofd tot ontploffing gekomen was. De granaatkop moet de wond in de rug van Okke veroorzaakt hebben. Toen we nadien een hand vol gra- naatscherfjes, die rondom ons in de grond en in het hout geslagen waren, gevonden hebben, beseffen we pas dat we ons leven waarschijnlijk te danken hadden aan het feit dat we gehurkt in de poort de omgeving verkend hadden. Jan T. Bremer/S. Noot-Sarabèr Op woensdag 13 mei 2009 organi seert de Werkgroep Stedengeschie- denis, in samenwerking met het Regionaal Archief te Alkmaar en de Gemeente Alkmaar een studiemid dag onder de titel 'Geloven in de stad'. Locatie: Theater De Vest, ERIKS zaal, Canadaplein 2, Alkmaar. De studiedag is gratis voor eenieder toegankelijk. Informatie kan worden ingewonnen bij Jan van den Noort, 010-436 6014 of http://www.stedengeschiedenis.nl dagvoorzitter: dr. Clé Lesger 11:00-12:00 rondleiding Stedelijk Museum, Cana daplein 1door drs. Anne-Marie Feld (hoofd tentoonstellingen) 12:00-13:00 de lunch wordt u aangeboden door Regionaal Archief Alkmaar. Gelieve u hiervoor aan te melden bij mevr. M. Huisman, Regionaal Archief Alkmaar, telefonisch: 072-566 2626, dan wel via e-mail: m.huisman@archiefalkmaar.nl 13:00-13.30 dr. Liesbeth Geudeke (Vrije Universiteit Amsterdam): Kijk en vergelijk, De religi euze verhoudingen in Edam, Monnic- kendam en Purmerend (1520-1650) 13:30-14:00 discussie 14:00-14:30 dr. Jurjen Vis (zelfstandig historisch onderzoeker), over Alkmaarse kerk geschiedenis of religiegeschiedenis. Zonder einfühlen gaat het niet 14:30-15:00 discussie pauze 15:30-16:00 dr. Jos Leenders (zelfstandig historisch onderzoeker), over Burgerplicht te Hoorn, dilemma der kleurloosheid 16:00-16:30 discussie 16:30-17:30 borrel 113

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 19