gevormd door de muizen: 'het geluid van rennende muizen achter het be hang was de hele dag te horen, vooral 's avonds als het stil was'. De prijs van de asfaltering (en verbre ding) van de Binnenhaven in de jaren dertig ten behoeve van het toenemen de verkeer was hoog: ondanks pro testen uit de buurt werden heel wat prachtige oude bomen gekapt. Ook het jaagpad langs de oever verdween. Wel werden in de graskant nieuwe bomen geplant, maar het voorname, ja majestueuze van de oude bomen was weg en bleef weg. Aan de over zijde van de weg lag in het water van de Binnenhaven de oude botter van een zonderling, Jouwik genaamd. Hij werd geduld, maar gemeden door de omwonenden. Gemeden omdat zijn bottertje een ondragelijke stank verspreidde. De oorzaak hiervan was, dat hij over een groot aantal honden beschikte die merendeels onderdeks verbleven. Als Jouwik zijn bootje verliet, meestal op zoek naar voedsel voor zichzelf en zijn honden, werd hij altijd door enkele honden verge zeld. Maar de meeste honden bleven in de botter. Ze gingen dan als gek ken tekeer wanneer de jeugd tijdens de afwezigheid van Jouwik zich in de buurt van het bottertje waagde. Later had hij een vaste ligplaats in het Helders kanaal tussen de Broodsteeg en de Telegraafsteeg. Op enig mo ment is Jouwik - door bemiddeling van politieagent Huitinga die op de Binnenhaven woonde - opgenomen in het ziekenhuis. Daar is hij tenslotte overleden. Politie en dierenbescher ming hebben, met behulp van touwen en mensen, de honden uit het scheep je gered. Het bottertje was al spoedig gezonken en heeft nog enige tijd als baken en herinnering aan Jouwik in de gracht gelegen. Een andere opvallende buurtbewo ner was een zekere Koedijker. Deze oude weduwnaar woonde met zijn twee geiten in een oud huis met een voormalige (fietsen)werkplaats. Zijn woonkamer was klein, maar proper dankzij zijn dochter, getrouwd met melkboer Koorn. Het was een bemin nelijke man, die graag buiten zat op een wat typische, hoge stoel en zo contact onderhield met de buurtge noten. Menige buur liet hem door de kinderen wat eten brengen, een bord soep of iets anders. Als hij jarig was kwam de hele buurt hem feliciteren. Dan zat-ie glorieus op zijn stoel in de steeg naast zijn huis en trakteerde ieder op een koekje uit een mooi ou derwets trommeltje. Oorlog De eerste oorlogsdagen in mei 1940 bestonden voor ons, bewoners van de Binnenhaven voornamelijk uit beschietingen vanuit de lucht op onze marineschepen in de Buitenhaven en bombardementen op vliegkamp De Kooy. Voor ons jongens was het een kijkspel, we stonden er op straat naar te kijken ons van geen gevaar bewust. Totdat de eerste slachtoffers van De Binnenhaven, 29 oktober 1979. Nr.101 staat rechts van het toenmalige pakhuis van Keyzer Co 112

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 18