Herinneringen van Jan Post (1928), telg uit een Urker vissersfamile in Nieuwediep (2) De achterzijde van Keyzer Co aan de Achterbinnenhaven. De bovenverdieping was in gebruik bij de fa. Kiesewetter De Binnenhaven was in de jaren dertig ook al de belangrijkste invals weg naar het centrum van de stad en daarom voorbestemd om als eerste straat geasfalteerd te worden (1933). Alleen op oude ansichtkaarten is de oude klinkerweg nog te zien met aan weerskanten Franse iepen. Bomen die elkaar boven de weg raakten, zodat je als het ware door een overdekte laan liep. Langs de waterkant was een jaag pad waar, ver voor onze tijd, de paar den sjokten die de schepen door de haven en het Noordhollands kanaal trokken. In dat verre verleden waren de grote huizen langs de Binnenhaven gebouwd voor kapiteins ter koop vaardij, reders, cargadoors en dat soort volk. Toen de glorietijd voorbij was als gevolg van de komst van het Noordzeekanaal (1876), werden de herenhuizen aan de Binnenhaven meer en meer bewoond door mari neofficieren en loodsen. De pakhui zen werden voor andere doeleinden gebruikt of tot woningen verbouwd. Twee pakhuizen van Keyzer Co, handel in granen en kunstmest, waren de laatst overgeblevenen uit die tijd, en tot ver na de Tweede Wereldoorlog in gebruik. Het huis van de ouders van Jan Post (Binnenhaven 101) leun de als het ware tegen de grootste van de twee pakhuizen, waarvan de bo venste verdieping door verhuisbedrijf Kiesewetter als meubelopslagplaats werd gebruikt. De begane grond was opslag voor de kunstmeststoffen en alleen van de achterzijde bereikbaar. Daar, aan de Achterbinnenhaven, vond ook het lossen van de granen en de kunstmest plaats. De granen wer den door middel van een grote wan- machine van stof en kaf gezuiverd en gereedgemaakt voor de kleinhandel en de boeren (als veevoer). De wan- machine had zijn uitlaat op het dak, bepaald niet tot vreugde van de buurt. Hoewel er door het bedrijf zoveel mo gelijk rekening werd gehouden met de 'wasdagen' ging er toch nogal eens een en ander fout door 'neerslaand' stof op de schone was. Een ander, zo mogelijk nog groter probleem, werd 110

Levend Verleden - Den Helder | 2009 | | pagina 16