Herinneringen van Jan Post (1928), telg uit een Urker vissersfamilie in Nieuwediep (1 In 1893 waren de grootouders Post van het Zuiderzee eiland Urk naar Den Helder verhuisd. Daar kwamen ze terecht in een klein huisje op On rust. Nog maar negen jaar oud moest zoon Maarten (1888-1962) mee naar zee op de botter van zijn vader. Een hard bestaan maar het was voor veel gewone' mensen een harde tijd. Bovendien groeide Maarten op als oudste zoon in een groot gezin. Tien kinderen in totaal, waarvan er vier vroegtijdig overleden. De grootouders Post (en hun jong ste dochter) zijn precies vijftig jaar na hun verhuizing naar Den Helder teruggegaan naar Urk. Dat was mid denin de oorlog (1943). Den Helder leed zwaar onder voortdurende bom bardementen (in totaal 117) en op Urk was het betrekkelijk veilig. In 1913 besloten Maarten Post en Lammie Bais (1893-1974), door om standigheden gedwongen, te trouwen. De situatie was voor beiden niet be paald ideaal. Hun beider ouders, al tegen hun verkering gekant, konden dit huwelijk moeilijk accepteren en stelden zich gereserveerd op. De fami lies Post en Bais 'lagen elkaar niet zo'. Dat zat 'm voornamelijk in de religie. De familie Post was nog strenger in de leer dan de familie Bais. Het echt paar trok voorlopig in bij de ouders van Maarten Post. Vader Post zei wel tegen zoon Maarten 'dat zijn vrouw dan wel voorlopig bij hun inwonen kon, maar dat ze verder niet op hem hoefden te rekenen'. En dan te beden ken dat Maarten tot aan zijn huwelijk voor twee kwartjes zakgeld in de week voor zijn vader gevaren had! Toen (in 1914) het eerste kind (zoon Albert) geboren werd was het oorlog. Nederland bleef neutraal, maar vader Maarten moest wel 'onder dienst'. Gelukkig werd hij in Den Helder gelegerd als 'lampenist'. Hij moest de gas- en olielampen aan boord van het oorlogsschip waarop hij verbleef verzorgen. Dit betekende overigens wel dat hij een eigen inkomen kreeg. Het jonge gezin kon een huisje huren op de Achterbinnenhaven voor twee kwartjes per week: beneden twee ka mertjes, een klein keukentje en een piepklein plaatsje (achteruit) met een houten pleetje. Daarboven een zolder met slaapkamertje. Onvoorstelbaar dat in dit huisje tenslotte een gezin woonde met elf kinderen. Jan Post, geboren in 1928, was num mer tien. Bij het groter worden van de kinderen ging het echt niet langer en werd er in het begin van 1930 ver huisd naar de Hartenstraat: een oud huis, maar wel groter'. Midden 1931 kon het gezin echter het pand Bin nenhaven 101 huren van grootvader Hendrik Bais, de vader van moeder Trouwfoto van Maarten Post en Lammertje Bais. Den Helder, 2 oktober 1913 (Beeldbank HHV). 52

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 6