Van het bestuur Op verzoek van bewoners rondom de Pasteurstraat heeft het bestuur een brief geschreven naar de gemeente en de raad om te pleiten voor behoud van het houten gebouw van de Groene Poolster. Dit is een zogenaamde Zweedse barak en eind 1947 door de gemeente aangeschaft als noodschool. Vroeger stonden er op die plek drie van deze gebouwen, waar vele Jutters les hebben gehad, zowel lager onder wijs als Mulo. Zelf heb ik er als leerling van de zeevaartschool nog typeles gehad van mevrouw De Vroome. Het is nu een prachtig natuurgebiedje waar natuuronderwijs wordt gegeven. De Groene Poolster gaat echter verhuizen naar Mariëndal en op de oude plek in de Pasteurstraat komt een brede school met sportzaal. Begrijpelijk dat de om wonenden daar niet blij mee zijn. Het Openlucht Museum in Arnhem had wel belangstelling voor de barak maar niet de benodigde 1 miljoen euro om het gebouw te verplaatsen. Het is de vraag of de gemeente dat geld wel heeft. Toch blijft het teleur stellend om te vernemen dat het waarschijnlijk gesloopt gaat worden. Ik weet wel, we kunnen niet alles be houden, maar ik vind dat men in Den Helder wel erg graag sloopt. Voorzo ver bekend is het gebouw niet bespro ken in de Monumentencommissie. Deze Monumentencommissie, waarin Jack Sweep namens ons vertegen woordigd was, is inmiddels opgehe ven en eind oktober teruggekomen als Commissie Cultuurhistorische Waar den. Rens Schendelaar en uw voorzit ter hebben zitting in deze commissie. We hopen dat deze nieuwe commissie aan de weg kan timmeren en dat er naar ons geluisterd gaat worden. Op de afgelopen jaarvergadering werd door Jan Bremer zijn nieuwe boek 'Helders Erfgoed' gepresenteerd en aangeboden aan burgemeester Hul man. Het is dit keer niet alleen een bijzonder boek maar ook een dik boek van meer dan 300 pagina's geworden en daardoor ook duurder dan anders. Maar het is beslist de moeite waard. Niet alleen zijn de verhalen van Jan altijd erg leuk om te lezen, maar ook Piet Zeeman heeft er erg veel werk van gemaakt om er foto's bij te zoeken, zon 450 stuks. Het boek gaat over de mooie gebouwen in de stad en dan niet alleen over het oude gemeentehuis, maar ook over de eenvoudige huizen in de Van Galenbuurt of die langs de Fabrieks- gracht, ja zelfs de bunkers komen aan bod. Julianadorp wordt ook niet ver geten. De leden betalen 20,00. In de winkel betaalt u 27,50. Het beleid van het Regionaal Archief Alkmaar (RAA) is erop gericht om onderzoekers en andere geïnteres seerden een zo breed mogelijk beeld te verstrekken van de historie van de aangesloten gemeenten en van de regio waar de gemeenten deel van uit maken. Daarom stelt het zich ten doel om naast overheidsarchieven ook de archieven (maar ook collecties, foto's, films en tekeningen) van particuliere instellingen uit de regio te verwerven. Van vrijwel alle aangesloten gemeen ten beschikt het RAA over een zeer gevarieerde collectie particuliere ar chieven: van kerkarchieven tot archie ven van feestcommissies. Van Den Helder is er met uitzondering van het archief van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Gemeente, nog zo goed als niets aanwezig. Nu de gemeente Den Helder zich heeft aangesloten wil het RAA het particu liere archief-deel van de Helderse his torie ook veilig stellen. Er werd contact gezocht met de Helderse Historische Sinds medio 2007 neemt de ge meente Den Helder deel aan de gemeenschappelijke regeling Re gionaal Historisch Centrum Alk maar (Regionaal Archief Alkmaar). In het kader daarvan heeft de ge meente haar oudste archieven tot 1917 overgebracht naar de depots aan de Hertog Aalbrechtweg te Alkmaar. Daar worden de archie ven onder de meest ideale klimato logische omstandigheden bewaard. Het Helderse gemeentearchief over de periode 1918-1988 is inmid dels bewerkt en zal t.z.t. ook in Alkmaar worden ondergebracht. De overgebrachte archieven zijn in principe openbaar en voor belang stellenden ter inzage. Vereniging (HHV) om te zien of sa menwerking op dit gebied mogelijk is. Bij de een historische vereniging met zoveel leden verwacht het RAA een schat aan kennis over cultureel- historisch interessante particuliere organisaties, bedrijven, verenigingen en personen te vinden. Het RAA wil onderzoeken in hoeverre er door par ticulieren historisch interessante ar chieven of collecties werden gevormd én of die bewaard zijn gebleven. De mogelijkheden of wenselijkheid tot het verwerven van die archieven door het RAA dan wel de HHV zullen in de overleggen besproken worden. Het RAA beschouwt historische ver enigingen als serieuze gesprekpart ners en hecht veel waarde aan een goede band. Historische verenigingen van de aangesloten gemeenten wor den betrokken bij projecten en tijdens de veelal drukbezochte Landelijke 50

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 4