De Bond tegen het Vloeken plaatst bord op het voetbalveld van HCSC. naar het verleden.' Een uniek spoor is de Stelling van Den Helder. In de aanloop naar de 13e brengen het organiserend comité en de stichting Stelling Den Helder de plannen voor restauratie naar buiten. De aanwezi gen krijgen een passend broodje, het Stellingbroodje. Dit broodje lijkt op het 'Staalmannetje'. Andries Popke Staalman, het 'christendemocratisch geweten van Kuyper', zet zich in voor sociale rechtvaardigheid rond 1900. In zijn Helderse tijd is hij raadslid, lid van Provinciale Staten van Noord- Holland en lid van de Tweede Kamer. Zijn inzet resulteert in betere voeding voor het marinepersoneel. Vandaar 'Staalmannetje'. De Abraham Crijnssen, in 1936 ge bouwd en inzetbaar als mijnenveger (van contactmijnen), mijnenlegger of escorteur, is geschiedenis geworden door haar spectaculaire overtocht van Soerabaja naar Australië. In maart 1942 maakt zij de overtocht, geca moufleerd als tropisch eiland. Het schip moet na 11 jaar weer wor den gedokt. Zij is te lang om de bocht Hoofdgracht-Werfkanaal te nemen. Daarom moet de 'kont' er nog eens af. Na de dokbeurt komt het schip naast de Schorpioen te liggen, achter het marinemuseum. Het stadshart blijft de gemoederen bezighouden, al is de belangstelling tanende. Logisch, want na de grote meeting in 1998 in de schouwburg, gevolgd door reeksen presentaties tot op heden, is er niet gek veel gebeurd. Tijdens een van die presentaties legt de heer Rijnten haarfijn uit waarom de bibliotheek aan het eind van de Beatrixstraat moet komen: leners lopen vanuit de trein linea recta naar de bibliotheek. Verbluffend. De Wet voorkeursrecht gemeenten is van alle panden in de binnenstad gehaald. Die zijn nu weer, net als Fortis-aandelen, vrij verhandelbaar. De politieke aandacht richt zich op de A-locaties: de zeedijk en de Oude Rijkswerf Willemsoord. Het denken over en het maken van plannen voor versterking van de zee dijk doen bouwplannen bij de dijk achter de tijdshorizon verzinken. Voor bouwen op de werf is een nipte raadsmeerderheid, 'de grote coalitie' genaamd. De havenbaronnen zijn zwaar teleurgesteld. Hun activitei ten zijn slecht te verenigen met de woonfunctie op te korte afstand. Dat hinder ten gevolge van geluid, licht en het transport van gevaarlijke stoffen de stadsbestuurders niet tot inkeer brengt, vinden zij onbegrijpelijk. On getwijfeld kan professor meester N.S.J. Koeman, hoogleraar milieurecht en succesvol advocaat, aantonen dat het wettelijk mogelijk is, maar een beetje koffiedik kijken blijft het. Er is immers geen standstill-situatie: de offshore activiteiten nemen toe, windmolen parken brengen nieuw werk met zich, en wet- en regelgeving blijft in ont wikkeling. Gelukkig komen havenge bruikers en gemeente tot een voorlo pig vergelijk: de vergunningverlening, gekoppeld aan virtuele woningbouw op de Oude Rijkswerf, wordt onder zocht. De resultaten van deze geza menlijke onderzoeksopdracht moeten uitsluitsel geven. Inmiddels is het onderzoek naar privatisering van de afvalinzameling afgerond. De Huisvuilcentrale neemt alles en iedereen over, zelfs de glad heidbestrijding. De HVC zal het werk efficiënter doen. Dat zullen wij in onze portemonnee voelen Licht aan Zee, een culturele manifes tatie met beeldende kunst, muziek, theater, dans, literatuur en mode, bedoeld ter omlijsting van de Tall Ships' Races, is zo succesvol dat het jaarlijks wil terugkeren. Een nieuw programma en nieuw geld kunnen het Licht ook in 2009 doen laten schijnen. Meer dan 125 jaar schijnt de Lange Jaap. Samen met andere 'doorgescho ten jongens' zal hij een radarnetwerk vormen voor helikopters. Met een knipoog naar de schepen krijgt Jaap er met een wakend oog voor de heli's een leuke baan bij. Gewaakt wordt er ook vanuit het in slechte staat verkerende havenkantoor van de Koninklijke Marine. In het gebouw uit 1958 is een aantal etages al jaren dichtgespijkerd. Veel glas en staal zullen de haveningang in 2010 een futuristisch aanzicht geven. September is, hoe kan het ook anders, feestend afgesloten. In het laatste 94

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 48