Den Helder. Vreemd, of eigenlijk niet, een wat luidruchtige bestuurder, gedeputeerde Ton Hooijmaiers, wil het circuit verplaatsen, en alles komt in beweging. Het circuit wil niet, de gemeente Zandvoort wil niet, en de gemeenteraad van Den Helder wil ook niet. De laatste spreekt zijn afwij zing uit met meel in de mond. Dat is lovenswaardig, want ook uit dit dood geboren kindje blijkt dat de provincie wanhopig zoekt naar perspectief voor onze stad. Zo 'n bondgenoot moet je koesteren. Toch is er op 20 augustus een heuse race op de zeedijk. Het is de Racing Aeolus, de internationale wedstrijd van Wind Energy Events. Vernuftige voertuigen rijden met windkracht te gen de wind in. Zulke races, en vooral de daarmee gepaard gaande uitwis seling van kennis tussen studenten en bedrijfsleven, passen perfect bij de stad die van de wind wil leven. Zes energieconcerns van naam zijn al van plan grote windmolenparken voor de Helderse kust aan te leggen. Of ook tegen deze windmolens gevochten gaat worden, is nog niet helemaal duidelijk. De secretaris-generaal van de NAVO, Jaap de Hoop Scheffer, en de minister van defensie, Eimert Middelkoop bezoeken op 28 augustus Den Helder. Ook zij bewonderen het amfibisch transportschip Hr. Ms. Johann de Witt. Overleg is gevoerd met de com mandant der zeestrijdkrachten Rob Zuiderwijk, brigadegeneraal der ma riniers Rob Verkerk en militairen die in Uruzgan dienden. Een paar weken later probeert Eimert uit te leggen waarom de militaire dienst niets voor hem is of was. De watertoren staat er stralend bij. Aan het eind van de maand blijkt dat de Raad van Arbitrage al op 13 au gustus heeft bepaald dat de gemeente opdraait voor €300.000 aan meerkos ten. Das niet niks. Augustus stroomt op de laatste dag van deze maand weg met de drijftocht over het Marsdiep. Een oude traditie van voor de oorlog - zwemmend in en over dit snelstro- mend water - herleeft. Op deze zondag begeven 80 deelne mers, compleet met witte badmuts, duik- of surfpak, zich bij Lands End te water. Binnen een uur stappen zij bij Nogal Wiedes aan land: 6,5 km per uur! september Begin september lijkt het mooie weer op: Noord- en Midden-Amerika lijden onder zware orkanen. Bij ons valt het water regelmatig met bakken uit de lucht. Het stedelijke onderne mersklimaat laat eveneens te wensen over. Wethouder Hienkens belooft in navolging van het kabinet en vele collega-bestuurders het mes te zetten in het woud van regels en voorschrif ten. Zo zal snel en gemakkelijk een bouwvergunning worden verleend. Of de ambtenaren bleek om hun neus zijn geworden, valt te betwijfelen. Heel wat bestuurders van Helderse sportclubs zijn wel bleek om hun neus geworden. Na eerst een bezuiniging van 10% op het onderhoud van sport- voorzieningen, zijn alle huurcon tracten per 1 januari 2009 opgezegd. In de nieuwe contracten vraagt het gemeentebestuur het meervoud van de huidige huur. De Helderse sport wereld kent duizenden deelnemers en honderden vrijwilligers, die in staat moeten worden geacht de schade te beperken. Argumenten zijn echt krachtig als zij steunen op het getal. Daar komt Woningstichting Den Helder wel achter. Minister Vogelaar wil 30 achterstandswijken helpen. Daarvoor moeten woningbouwcor poraties bloeden door hen een ven nootschapsbelasting op te leggen. De onrechtvaardigheid zit hierin dat Den Helder zelf de inzet van Woningstich ting en haar geld hard nodig heeft. De Helderse problemen zullen in schaalgrootte afwijken. Daarom zijn zij niet minder erg dan in de 30 'Vo- gelaarwijken'. Toch maakt de stichting geen kans op uittreding met haar €43 miljoen vermogen. Regering noch Tweede Kamer biedt daarop uitzicht. Achter deze kwestie wordt de inter nationale kredietcrisis al zichtbaar. De regering stelt ons gerust. Neder land kan best tegen een stootje. Het vertrouwen vermindert als het CDA hulp bepleit bij te hoge hypotheek schulden, en de Fortis Bank gaat stui- De Groene Poolster. 92

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 46