The Tall Ships' Races. De Vlootschouw. Het Last Minute Summer Event groeit met ruim 13.000 bezoekers uit tot een ware publiekstrekker. Een redderdag is er op zaterdag 9 augustus, omdat de vereniging van oud-redders - Moed, Volharding en Zelfopoffering - 100 jaar bestaat. Oud-voorzitter Piet Liefhebber heeft dit eeuwfeest, voor zijn overlijden in 2006, aangekondigd. Zestien antieke reddingsboten gaan, na ontvangst van de bezoekers en het geven van de monstraties, het Marsdiep op voor de vlootschouw. Dan gebeurt het, het feest The Tall Ships' Races, dat geen Sail mag heten. Warempel, het maakt zowaar alle inwoners trots op Den Helder. Wat heeft Mirjam Venneker een prachtig Sail-beeldmerk ontworpen. Dinsdag de 19e augustus lopen de eerste wind jammers, gejaagd door een ferme bries, binnen. Is de Noorse Christian Radich, voor de visafslag afgemeerd, alleen vanaf de kade te bewonde ren, het daarachter gelegen schip, de Mexicaanse Cuauhtémoc, ontsluit die avond al direct de loopplank. De vroegtijdige bezoekers wacht een hartelijk ontvangst met warme hand druk. De Rabobank wil niets weten van een wereldwijde kredietcrisis en huurt het grootste zeilschip, de Russische Sedov, af. Heel veel andere schepen zijn vrij toegankelijk. Het bewonderen van de schepen, de 'crewparade', het luisteren naar mu ziek, het meevaren met een biertje en een wijntje, wat valt er dan nog te wensen. De binnenstadwinkeliers betalen een reuzenrad op het Juliana- plein. Hun winkels worden druk be zocht door jonge mannen in matro zenpak. 'Sail' maakt van Den Helder een swingende stad. Bijna wordt de Armada getroffen door een brander. Het valt mee. Een woonboot brandt ten gevolge van laswerkzaamheden af tussen de drie masters. Voor de eigenaar een strop, voor de bezoekers het toetje slagroom op de taart. Op zaterdagmiddag nemen duizen den mensen op de dijk van Lands End tot Kaap Hoofd een beetje weemoedig afscheid van deze mooie, oude, echte zeeschepen. Er valt zelfs een traantje van boven. The Tall Ships' Races hebben Den Helder dankzij een succesvolle lobby, een lange en intensieve voorbereiding en goede organisatie glanzend op de kaart gezet. Die glans mag niet dof worden. Den Helder kan profijt trekken van een uitgekiende 'aftersails'. De laatste jaren rommelt het in Scholen aan Zee. De plaatselijke pers 90

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 44