Helikopter op het landingsdek van Hr. Ms. Johan de Witt. de Onderzeedienstkade de Onder- zeedienstkade, het Timorpark het Timorpark, Peking Peking en Sail blijft Sail. Het project Herinrichting Zeehaven bereikt op 30 juli een mijlpaal. De Multipurpose Kade - hoe bedenk je het - is officieel in gebruik genomen. Offshore- en visserijschepen kun nen er nu laden en lossen. Op de verjaardag van Sinterklaas wordt de Onderzeedienstkade officieel opgele verd door Ballast Nedam. Jawel, voor beide aansluitende kades wordt een nieuwe naam gezocht. Als u dit leest kan het kwaad zijn geschied. Wat de kade betreft, bij de aanleg zullen wei nigen zich ervan bewust zijn geweest hoe groot een oppervlakte van 11.500 m2 wel is. Vooral als je die voor de eerste keer vrij van obstakels betreedt. De deelnemers aan de 50e Strandzes- daagse finishen op 25 juli in Huisdui nen. De Sea Side Jazzband ontvangt hen. Al wandelend en kamperend van Hoek van Holland naar Den Helder (van strandpaal 117 tot strandpaal 0) is dan 140 km afgelegd. De laatsten keren, naar men zegt, de zevende dag pas huiswaarts. Dan is alles op Huis duinen al weer spie en span. Wethouder Kragt, politie, Stichting Dak- en Thuislozen, Brijder Versla vingszorg en GGZ bespreken de toe nemende problemen die zwervers op de pleinen veroorzaken. Ongetwijfeld zullen eigentijdse oplossingen zijn ingebracht. Een daarvan is het per 1 augustus stoppen van de verloedering van het Bernhard- en Julianaplein. De waterspuit gaat erover. Het probleem is echter van alle tijden. Rond 1820 is een van de eerste structurele initiatie ven genomen. Generaal Johannes van den Bosch - hij was o.a. gouverneur- generaal van Nederlands-Indië en minister van Koloniën - probeert in Drenthe (Veenhuizen) en Overijs sel van de zwervers uit de steden tevergeefs geslaagde landbouwers te maken. Het blijft zoeken naar evenwicht tus sen dragelijkheid voor de omgeving en menswaardigheid voor dak- en thuislozen. Menswaardigheid is ook van toepassing op de grafhuur. Voor het verlengen van het grafrecht op de algemene begraafplaats moet een be drag van tussen de €2.000 en €3.000 worden neergeteld. 'Eeuwige rust' kost rond de €10.000, respectievelijk €15.000. Er is zelfs gesuggereerd om een afbetalingsregeling voor grafrech ten in te voeren. Een figuur a la gratis trouwen, dringt zich op. De rooms-katholieke begraafplaats hanteert, bij de gemeente vergeleken, een vriendenprijs. Dit wil niet zeggen dat de rooms-katholieken geen finan ciële zorgen hebben. Geldgebrek leidt tot sluiting van de Nicolaaskerk en de Vredeskerk Eind juli en begin augustus is het 28e Den Helder Maritiemtoernooi, met Sparta, NEC, Jong Ajax en het Helders Elftal. Een pracht toernooi op een prachtige locatie: De Streepjesberg. augustus Uit metingen van het KNMI op De Kooy blijkt dat Den Helder in juni en juli weer de zonnigste plaats van Ne derland is met 280,6 en 232 zonuren. De eerste donderdag van augustus is rijk aan regenbuien, hoosbuien, onweersbuien. Een gat graven dwars door de aarde naar het Rijk van het Midden biedt weinig soelaas; ook in Peking, pardon Beijing is het weer wisselvallig. Nog altijd zeggen ve len eerst Peking, gevolgd door een zelfcorrectie (nog even en we eten Beijing-eend). De Olympische Zomerspelen 2008, van 8 tot 24 augustus, zijn indrukwek kend geopend. De discussies over de mensenrechten in China en het belang van topsport maken voor de zoveelste keer duidelijk dat sport en politiek alles met elkaar van doen hebben. Het is een sportief feest. Nederland blaast haar partijtje mee: 16 medailles, waarvan 7 goud. Er zijn verrassende winnaars, én verliezers. Het danspaard van Anky van Grunsven zweeft naar het goud. Den Helder is vertegen woordigd in de disciplines tafeltennis en judo. Voor Li Jie helaas geen prijs; voor judoka Edith Bosch - zij groeide op in Den Helder - is er brons in de categorie tot 70 kg. Het samengaan van brood en spelen is zo oud als de weg naar Rome. Met het bakkersteam zorgt onze eigen Barry Dunselman in Beijing voor brood op de plank. 89

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 43