Hedendaagse Historische Voorvallen Met juli breekt de onontkoombare 'komkommertijd' aan, nota bene met artikelen over herkomst en gebruik van dit begrip. Zinvol en minder zin vol wordt 'komkommertijd' herleid tot het Engels, het Duits of het Jid disch. In Nieuws van den Dag duikt het op in 1871. Multatuli schrijft in 1877 over 'het hartje van den kom- kommertyd'. De strekking is duide lijk: als de spraakmakende gemeente elders vertoeft, zoekt het journaille naarstig naar bladvulling. De kom kommers gaan dit jaar aan Den Hel der voorbij, en hoe! Een reeks van Evenementen en evenementen doet velen beseffen dat een stad leeft van reuring en niet van (on)gestapelde stenen. Wellicht is de tijd rijp voor een evenementen-B.V. Juli Eerst is er de nog lang niet gestreden strijd tegen 'de moordenaar op de lip': per 1 juli is het rookverbod van kracht voor horeca-, sport- en kunst cultuuraccommodaties. Uitbaters vergelijken hun zaak met een slagerij voor vegetariërs. Na het optrekken van de rookdampen suggereren be richten dat een groot deel van de Hel- derse horeca de asbekers heeft her plaatst. De 'sigaret' heeft twee kanten. Regels zonder handhaving is drukte om niets. De op hetzelfde moment op Westoever uitgevoerde milieucontro les voorspellen voor de kasteleins wei nig goeds. De 86 bedrijven die daar zijn gecontroleerd, kunnen er over mee praten. Het merendeel heeft zijn zaakjes op orde; de overigen krijgen een herkansing, vóór de boete volgt. Begin van de maand kampt de LOS (Lokale Omroep Stichting Den Hel der) met bestuurlijke storing. De verwisseling van voorzitterschap pen door Peter de Vrij bezorgt Koos van Dongen de LOS-hamer. Na een blauwe maandag werpt Koos het gereedschap verre van zich. John Kas- ander is de overgangspaus. Het is nu aan Dirk Goedee om de plooien glad te strijken. Over vertrek gesproken. De laatste commandant van het Marine Vlieg kamp De Kooy, kolonel ter zee H.H. Janssen, vertrekt per 4 juli. Het KM- onderdeel is ingelijfd bij het Defensie Helicopter Commando (DHC). Dat 'paarse' leger brengt vriend en vijand nog in verwarring. De zomerkermis schiet wortel op het Polderplein. Dit jaar zijn er minder spectaculaire attracties. Onwillekeu rig dringt de vergelijking met het stadshart zich op: de kermis heeft toch wel veel gaten. De Marinedagen op 11, 12 en 13 juli blijken daarentegen echte ouderwetse vlootdagen. Van heinde en verre komen de drom men bezoekers. Hr. Ms. Johan de Witt - in 2007 in dienst genomen - steelt de show. Na de 'Rotterdam' het tweede Landing Platform Doek (een soort vliegdekschip voor helikopters Ze biedt ruimte aan 6 NH-90 helikopters (de jongste aankoop) en heeft, naast de 139-koppige beman ning, plaats voor 595 mariniers. Dus ook voor heel Huisduinen. Het KM-personeel en de mariniers demonstreren drie dagen lang hun kunnen. De afsluitende taptoe is dit jaar een wat bijzondere mix. Naast virtuoze muziek zijn sporen van ope rette te bespeuren. De trompettist, staande boven de entree van De Kampanje, krijgt weer heel Helder aan zijn voeten. Alleen daarom al zal de schouwburg op die plek moeten blijven. Minpuntje is die naamsverandering: 'marinedagen' in plaats van 'vlootda gen'. Naamsveranderingen zijn vrijwel altijd bureelwerk en zelden geslaagd. De vlootdagen blijven vlootdagen, vliegkamp De Kooy blijft De Kooy, De brug van Hr. Ms. Johan de Witt. 88

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 42