Wandelen in Den Helder (12) Kanaalweg ca. 1910. Links de Scala bioscoop. Op de achtergrond rechts het Molenplein met de RHBS (Beeldbank HHV). stekel kan ik niet ontdekken. Het water is natuurlijk veel slechter dan vroeger, en in de zomer is het vaak ondoorzichtig groen. Maar het riet groeit er nog welig, en de kikkers zijn er ook, al zijn ze er niet meer in die grote hoeveelheden als vroeger. Maar de kikkers kunnen waarschijnlijk toch beter tegen het slechte water dan de stekels. Jammer dat je zo weinig van biologie af weet, want je kunt er alleen maar naar raden. Prachtige beesten heb ik kikkers altijd gevonden. En wat een mooie stem. Wat is er mooier op een warme zo meravond dan het gezamenlijk ge zang van kikkers? Dat zijn dingen waar je nu meer aan dacht voor hebt dan vroeger. Vroeger kwamen wij hier in hoofdzaak om te voetballen. Ja, dat voetballen is in deze tijd gezien maar behelpen ge weest. Een knappe voetbal had je meestal niet, en de goalpalen improviseerde jt van een paar uitgetrokken jasjes. Het was vaak moeilijk te zien of de bal binnen of buiten de goalpalen ging, en daar ontstond nogal eens de nodige ruzie over. Maar wat hadden we er fijne midda gen. Brood of water meenemen deed je niet. Dat was overbodige ballast. Nee, je honger stillen deed je wel als je thuis kwam. Daar wisten we wel raad op. Maar je ging niet altijd naar de dui nen om te voetballen. Er waren meer mogelijkheden. Eén daarvan was bramen zoeken. Tenminste als de tijd daarvoor was aangebroken. Op de Streepjesberg en omgeving groeiden er veel, hoewel het aantal liethebbers meestal groter was dan het aantal bramen. Het soort bramen dat wij zochten Doet je meerdere malen bij de Kerk- hofsloot, waar ik al over heb gespro ken, terugkeren. Het is niet helemaal meer dezelfde sloot waar wij vroeger aan gespeeld hebben. Door de uit breiding van het Kerkhof is hij ook wat verplaatst en breder geworden. Maar wat is nog hetzelfde gebleven? Als ik het over de uitbreiding van het kerkhof heb, dan denk ik, wat is het toch moeilijk om de dingen vooruit te bekijken. Door het voortdurend toenemen van de crematie zou je nu misschien wel weer kunnen inkrim pen. Maar ja, laatst zei iemand tegen mij, als je alles vooruit wist, dan kon je met een dubbeltje de wereld door. En daar schuilt veel waars in. Als ik in de zomer bij de sloot sta, dan is er oppervlakkig niet veel ver anderd. Maar hoe ik ook tuur, een 84

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 38