Lou de palingboer sprak elke dinsdagavond in theater Frascati op de Nes te Amsterdam (Beeldbank HHV). toriteit, zeker als hij flink van postuur was. Ook de buren van Lou aan de Balgweg wilden hem weg hebben. Die onderdompelaars' zijn gek, was het commentaar. Van al die herrie waren ze ook bepaald niet gediend. Geluk kig voor hen vertrok Lou in 1933 naar Wieringen. De Wieringers zagen Lou echter he lemaal niet zitten. Niet als visserman en al helemaal niet als evangelist'. Wel zijn er nog verhalen over hem als 'uitvinder'. In zijn jonge jaren had hij al eens een koperen 'zuigklok' ont worpen welke huisvrouwen in hun wastobbe konden gebruiken. Maar in de praktijk bleken stamper en wasbord toch een schonere was te geven. Ook experimenteerde hij met water en lege conservenblikjes in een met zink beklede grote houten kist, omdat hij dacht de eeuwigdurende beweging' te zullen uitvinden. In de haven van Den Oever nam hij proeven met motoren, maar het leverde allemaal niets op. Het kostte alleen maar tijd en geld. Naar Muiden Op 8 juni 1938 zijn Lou en Trijntje verhuisd naar Muiden. Daar werd een huisje gehuurd aan de Heeren gracht no. 108 bij de haven. Zijn bot ter liet hij registreren in Muiden als Mu 1. Hij ging palingvissen op het IJsselmeer en verkocht de paling ver volgens op de Amsterdamse Dapper- markt. De viskar werd gekocht door zijn vriend Evert Schoonheden, wiens vader Adema was opgevolgd als voor ganger bij 'The Star of Hope Mission'. Hij hielp Lou bij zijn bezigheden met de vis en was later ook de man die een belangrijke rol speelde in de organisa tie van de sekte. In Amsterdam kreeg Lou toch meer 'aansluiting' met men sen die wel over godsdienst wilden spreken. Wel klaagde hij erover dat de meeste mensen wel zijn paling wilden kopen, maar van zijn bijzondere bij beluitleg niet veel wilden weten. Maar toch. Er waren er die wel gevoelig waren voor zijn maatschappijkritiek, zijn kijk op het werk van satan in deze wereld. En vooral zijn prediking aangaande gezond en eeuwig le ven. Er was veel angst voor oorlog en vernietiging, het leven leek in die vooroorlogse crisisjaren uitzichtlozer dan ooit. Zo langzamerhand ontstond er toch zoiets als een Lou-groep. Van belang was zeker ook dat de veel jongere Amsterdamse naaister Mientje Wiertz (1914) zich via haar vriendin Greet Schutte bij de groep aansloot en al gauw (mei 1940) bij Lou in huis kwam wonen. Kort daarna is Lou's wettige vrouw, Trijntje Tiel, naar haar ouders vertrokken. Blijkens een aantekening op de huwelijksakte is het huwelijk van Trijntje en Lou 'door echtscheiding ontbonden' op 8 september 1942. Het echtpaar had geen kinderen. Bij Mien Wiertz kreeg Lou na verloop van tijd twee zonen. Zij was het die Lou tenslotte overtuigde van zijn missie: als nieuwe Christus op aarde moest hij de mensheid redden. Het was in 1950 dat hij tenslotte deze opdracht aanvaardde. Toen Mien in het ziekenhuis lag raakte Lou in een mystieke trance waarin hem duidelijk werd dat hij 'de Satan in zichzelf had overwonnen'. En dat betekende: God is Lou geworden. De opstanding van de Christus van Mui den was een feit. De invloed van Lou groeide, het aantal toehoorders nam toe. Er werden - elke dinsdagavond - bijeenkomsten gehouden in Frascatie (Amsterdam). Daar kwamen honder den mensen op af. Lou kon, aldus Mien, uren achtereen praten. Gewoon uit z'n hoofd. Wim Zaal, auteur van het boek 'Gods on kruid, Nederlandse sekten en messi- assen', zei over zo'n optreden waar hij bij was: „Na een kwartier ben ik weg gelopen, het was zo'n wartaal. Maar hij dacht oprecht dat hij de mensen kon redden uit de klauwen van Satan. En dat kwam over op het publiek. Hij was een echte mysticus, een cha rismatische man. En hij beschikte over de nodige dosis volkshumor. Hij hield van grappen, van uitdagen. Dat werkte heel goed." Witte villa Muiderberg In 1957 kocht een van Lou's volgelin gen een witte villa voor de Lou-groep in Muiderberg. Het grote huis trok een hele groep mensen aan die bij Lou en Mien wilden wonen. Zo ook Paul Geerdes. 'Ik weet nog goed dat ik de eerste keer helemaal niet begreep waar hij het over had. Het sloeg nergens op, het was volledig abacadabra. Toch ging er iets van hem uit, hij had charisma'. Geerdes SPREEKT A S DINSDAG IN "FRASC ATI"NES 59IA WM -TflEGANG VR'JUNV20 UUR LUU^EEr 'SOINSDK "FRasuti AANViSG 8 UUR _IüfG8NC-vp| 82

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 36