derlijke situatie gebruik om met de buurtvriendinnen touwtje te springen. Wisten wij veel. Maar eng was het toch wel. Er stond een zekere meneer Vermeer, die ik altijd als onaantastbaar beschouwde, te huilen tegen mijn vaders schouder. Vader in lange onderbroek moeder die aan iedereen vroeg, tot grote ergernis van vader, of de oorlog nu uitgebroken was. Dan ging ze alles inpakken. Toen mijn vader het verlossende woord sprak dat dit nog geen oorlog beteken de, ging iedereen weer naar binnen, mijn moeder bleef op, je wist het maar nooit. Ik denk dat ze verwachtte ieder moment een Duitser de straat in te zien komen, met alle gevaar van dien. 10 mei brak de oorlog uit. Midden in de nacht hoorde je opeens geronk van vliegtuigen vanaf De Kooy. Weer iedereen de straat op. Maar dit was anders. Echt bedreigend. Dat vrese lijke geluid van bommen en afweer geschut. Iedereen was in paniek. De wildste verhalen deden de ronde. De haven brandde. De Kooy, marinebo- ten vertrokken naar Engeland enz. enz. Ik moest naar Opoe - ik was haar naamgenoot en dat heb ik geweten - om te kijken hoe het daar was. Vader "De haven brandde...". Brand op de Rijkswerf op 21 juni 1940 (Beeldbank HHV). ging naar de drukkerij, hij had een leidinggevende positie. Maar het was eigenlijk levensgevaarlijk. Den Helder brandde aan alle kanten. En dit was maar het begin. Opoe en Opa waren doodsbang. Hitier kwam er aan. En hij had het op Den Helder voorzien, want dit was een marinehaven! Opa was in paniek want hij wilde alleen mee met zijn medailles op die hij vanwege zijn 20-jarig dienstverband als soldaat op Atjeh had vergaard. Hij kon ze niet vinden en Opoe schold op Hilter, die ons dit alles midden in de nacht aandeed. Eindelijk gingen we met een oude koffer, volgestopt met 'belang rijke dingen' op weg naar mijn ouders die veilig woonden, dachten we. Daar was het een toestand. Mijn vader was inmiddels tot 'blokhoofd' benoemd. Hij moest, indien nodig, een evacuatie regelen van de mensen Juni 1940. Vanuit de stad is de brand op de Rijkswerf goed te zien (Beeldbank HHV). 77

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 31